avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate kosty89

Activitate kosty89

Răspuns la discuția chirie
Multumesc frumos adema1980,am sa ii transmit nepotului cea ce mi-ati spus dumneavoastra

adema1980 a scris:

Da, i-as face plangere pentru refuzul de a incheia contract legal si pentru evaziune fiscala. Mi-ar da avantajul de-a "negocia". Oricum i-a platit avans. Ce tupeu !!
E cuvantul ei impotriva cuvantului nepotului. Dar din afacerea asta, mult mai botita iese "proprietareasa", pentru ca ea e cea care a comis o infractiune.


Răspuns la discuția chirie
Multumesc frumos..Dar el nu a semnat nimic cu doamna respectiva..si nu are absolut nimic trecut pe numele lui cat a stat acolo...
Ar putea depune si el plangere impotriva doamnei pentru neplata impozitului?
Discuție chirie
Buna seara.. Asi dori sa ma ajute si pe mine cineva... Nepotul meu lucreaza in MApN, a locuit 4 luni in chirie intr-un apartament la care platea chirie 800 ron. Cand sa mutat la acel apartament propietara ia perceput o suma de 600 ron in avans,cea ce ia si dat.Intre timp el a plecat de la doamna respectiva,si lasandu-i factura la electricitate neachitata,pentru ca atata timp cat el a locuit acolo nu a venit nicio factura..Tin sa mentionez ca nepotul meu nu avea nici un contract incheiat cu dansa,doar acordul verbal al ambelor parti. Acum dumneaei a facut o plangere la Parchetul militar si la chemat si pe nepotul meu sa ii ia o declaratie,dar el nemaifiind in localitatea unde lucreaza deoarece este in concediu de crestere a copilului.El a zis ca o sa trimita un fax in care sa specifice cea ce v-am spus si eu mai sus. Care ar fi mustrarile pe care le -ar putea primi nepotul meu? Va multumesc frumos...si astept un raspuns de la un avocat care sa ma lamureasca si pe mine
Răspuns la discuția chirie
Propietarul cum sa faca dovada ,daca nu avea inregistrat nici un act care sa dovedeasca ca are chiriasi?El mai avea de dat 250Ron dar propietara vroia 1000 Ron...si deasta nu a vrut sa ii mai dea 250 ron.si ca nu a primit ce a vrut ea a facut plangere ce a ajuns la Parchetul Militar...
Discuție chirie
Buna ziua.. Asi dori sa ma lamureasca si pe mine un avocat cu privire la o problema... Nepotul meu a stat in chirie la o persoana,el lucrand in MAPN ca si soldat,propietara nefacand-ui contract de inchiriere la ANAF,el a plecat de acolo neachitandui chiria pe 1 luna..Acum persoana respectiva a depus plangere la politie,si plangerea a ajuns la Parchet...Cum trebuie sa actioneze ca sa isi arate nevinovatia, si sa atace aceasta plangere?va multumesc
Va multumesc frumos pentru sfat..Am facut-o trebuie sa o trag,alta data sa fie invatatura de minte..


avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

La politie nu aveti ce sa faceti.

Ii puteti da in judecata in civil dar daca nu aveti contract cu ei este dificil de dovedit...

Mai datorati si bani la fisc chiar daca nu ati primit chiria.
Este problema dvs.

Pe viitor sa faceti contract inainte de a inchiria.


Nu am depus nimic...la asociatie figura ca locuieste doar o singura persoana...
ynocentta a scris:

celor 3 nu le face nimic sa inteleg

Am precizat concret ,ca daca nu detineti probe temeinice/martori care sa sustina afirmatiile dv,autoritatile ,instanta nu au cum sa aprecieze in lipsa documentelor justificative existenta unei conventii de inchiriere spatiu care sa fi generat obligatii financiare in favoarea dv
Ati introdus la asociatia de proprietari cerere de inregistrare a celor 3 chiriasi ?



O sa ma fac cu un dosar pentru evaziune fiscala si celor 3 nu le face nimic sa inteleg nu ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament ( nu este necesar sa citati mesajul anterior pentru a raspunde)


Multumesc frumos..Sa inteleg ca degeaba merg la politie?
Nu au ce sa le faca?
Ma gandesc sa nu pic eu pe partea cealalta,acuzat de evaziune fiscala...Ca nu am declarat veniturile cuvenite

Editat de moderator simonette12- pct.2.8 din Regulament
Buna ziua...Am inchiriat si eu acum 3 luni un apartament cu 3 camere la 3 baieti din Mapn,fara contract la Fisc,le am intstalat si tv+net,acum a trebuit sa reziliez contractul la firma respectiva si trebuie sa achit 300 pt nerespectarea termenului.. Baieti au plecat din apartament neachitandu-mi chiria pe 2 luni...Le pot face ceva ca sa imi recuperez aceste sume? Va multunesc frumos