avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirie neplatita- pot sa o recuperez ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirie neplatita- pot sa o recuperez ?

Buna ziua...Am inchiriat si eu acum 3 luni un apartament cu 3 camere la 3 baieti din Mapn,fara contract la Fisc,le am intstalat si tv+net,acum a trebuit sa reziliez contractul la firma respectiva si trebuie sa achit 300 pt nerespectarea termenului.. Baieti au plecat din apartament neachitandu-mi chiria pe 2 luni...Le pot face ceva ca sa imi recuperez aceste sume? Va multunesc frumos
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:09, 25 August 2014
V-ati asumat un risc real in conditiile in care ati materializat actul de vointa de a conveni inchirierea spatiului fara forme legale si cu eludarea dispozitiilor in vigoare
Daca aveti probe temeinice/martori,puteti analiza oportunitatea unei actiuni in instanta care insa in lipsa unui contract asumat de catre parti-nu va garanteaza hotarare favorabila
Multumesc frumos..Sa inteleg ca degeaba merg la politie?
Nu au ce sa le faca?
Ma gandesc sa nu pic eu pe partea cealalta,acuzat de evaziune fiscala...Ca nu am declarat veniturile cuvenite

Editat de moderator simonette12- pct.2.8 din Regulament
Ultima modificare: Luni, 25 August 2014
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Fiscul de-abia asteapta o asemenea ocazie.
O sa ma fac cu un dosar pentru evaziune fiscala si celor 3 nu le face nimic sa inteleg nu ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament ( nu este necesar sa citati mesajul anterior pentru a raspunde)


Ultima modificare: Luni, 25 August 2014
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
celor 3 nu le face nimic sa inteleg

Am precizat concret ,ca daca nu detineti probe temeinice/martori care sa sustina afirmatiile dv,autoritatile ,instanta nu au cum sa aprecieze in lipsa documentelor justificative existenta unei conventii de inchiriere spatiu care sa fi generat obligatii financiare in favoarea dv
Ati introdus la asociatia de proprietari cerere de inregistrare a celor 3 chiriasi ?

Alte discuții în legătură

Pot reclama un vecin care mă inunda nu rezolvă problema că ... Magie1 Magie1 Pot reclama un vecin care mă inunda nu rezolvă problema că sa nu mă inunde și nu sta in apartament și pe lista afișată de asociație e trecut numai ... (vezi toată discuția)
Recuperare pierderi cauzate de chiriasi T-BONE T-BONE Am inchiriat o garsoniera unui ins care nu a mai platit nici chiria de 2 luni, dar nici intretinerea. Omul m-a tot mintit, ba ca va depune banii in cont, ba sa ... (vezi toată discuția)
Devastare casa ContSters243980 ContSters243980 Am inchiriat acum ceva timp unei persoane o casa. Langa casa aveam un garaj care era putin subrezit. Chiriasul mi-a spus ca-mi va reface total garajul fara ... (vezi toată discuția)