avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot reclama un vecin care mă inunda nu rezolvă ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot reclama un vecin care mă inunda nu rezolvă problema că ...

Pot reclama un vecin care mă inunda nu rezolvă problema că sa nu mă inunde și nu sta in apartament și pe lista afișată de asociație e trecut numai el.
Acesta zice are chiriași.
Pe ce dovezi să îl reclam pe vecin acesta trebuie să încheie un contract la notar și să ii declare la fisc pe chiriași și acestea trebuie sa fie trecuți la asociație.l chiriasi.
Cel mai recent răspuns: Magie1 , utilizator 12:02, 27 Februarie 2022
Ca dovezi puteti aduce poze, inregistrari video care sa demonstreze ca vecinul va inunda. De asemenea, daca doriti intentarea unei actiuni in justitie puteti solicita si efectuarea unei expertize. Faptul ca vecinul nu are un contract incheiat la notar/declarat la anaf, nu va impiedica sa formulati o actiune in instanta.
Se verifica in baza de date la notariate daca vecinul are chiriașii cu contract și nedeclarați la ANAF.

Mihăilă Sebastian a scris:

Ca dovezi puteti aduce poze, inregistrari video care sa demonstreze ca vecinul va inunda. De asemenea, daca doriti intentarea unei actiuni in justitie puteti solicita si efectuarea unei expertize. Faptul ca vecinul nu are un contract incheiat la notar/declarat la anaf, nu va impiedica sa formulati o actiune in instanta.

Nu mai este obligatorie înscrierea contractului de închiriere la ANAF. Acel contract poate fi încheiat și sub semnătură privată.
Dvs vă îndreptați împotriva proprietarului pentru pagubele suferite, mai ales că nu a declarat la administrația blocului faptul că are chiriași.
Ulterior, el se poate îndrepta împotriva chiriașilor.
Sunt probleme distincte aspectul cu inundatia si inchiriatul spatiului
Faptul ca dv reclamati lipsa documentului de locatiune nu solutioneaza deficienta inundatiei
In speta,notificati oficial proprietarul cu obligatia asigurarii starii tehnice a spatiului cu destinatia d elocuinta -sub sanctinea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru raspuns la obiect ar fi trebuit sa precizati concret statutul instalatiei defecte,deoarece poate fi vorba despre parte comuna raspunde asociatia d eproprietari sau parte privata raspunde proprietarul
Pentru a putea dovedi deficienta si prejudiciile generate este necesar sa detineti document legal,ideal ar fi expertiza tehnica care ajuta in instanta de judecata
Puteti elimina disconfortul birocratic,incheind asigurare facultativa a locuintei cu riscurile necesare,astfel ca in caz ca se repeta disconfortul asiguratorul deschide dosar de dauna,va acorda c/v prejudiciu constatat si se instituie cu actiune in regres impotriva partii responsabile
Chiriași trebuie sa fie trecuți la asociație și declarați la politie de proprietari.

ynocentta a scris:

Sunt probleme distincte aspectul cu inundatia si inchiriatul spatiului
Faptul ca dv reclamati lipsa documentului de locatiune nu solutioneaza deficienta inundatiei
In speta,notificati oficial proprietarul cu obligatia asigurarii starii tehnice a spatiului cu destinatia d elocuinta -sub sanctinea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru raspuns la obiect ar fi trebuit sa precizati concret statutul instalatiei defecte,deoarece poate fi vorba despre parte comuna raspunde asociatia d eproprietari sau parte privata raspunde proprietarul
Pentru a putea dovedi deficienta si prejudiciile generate este necesar sa detineti document legal,ideal ar fi expertiza tehnica care ajuta in instanta de judecata
Puteti elimina disconfortul birocratic,incheind asigurare facultativa a locuintei cu riscurile necesare,astfel ca in caz ca se repeta disconfortul asiguratorul deschide dosar de dauna,va acorda c/v prejudiciu constatat si se instituie cu actiune in regres impotriva partii responsabile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde ... 0305 0305 Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde locuiesc chiriași ,va rog sa mi spuneti într-un eventual proces pe cine dau în judecata ... (vezi toată discuția)
Vecina care ma inunda MariaTab MariaTab buna ziua,ma puteti informa va rog cit m ar costa o expertiza tecnica si cit timp ar dura un proces(,aproximativ),,stau la parter si vecina de linga mine are ... (vezi toată discuția)
Expertiza tehnica mira1988 mira1988 Buna ziua! As dori o indrumare din partea dv in urmatoarea speta: - stau intr-un bloc cu patru etaje si vecinul de la etajul 4 si-a instalat o centrala ... (vezi toată discuția)