avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate vecina care ma inunda
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

vecina care ma inunda

buna ziua,ma puteti informa va rog cit m ar costa o expertiza tecnica si cit timp ar dura un proces(,aproximativ),,stau la parter si vecina de linga mine are probleme in baie pe care nu vrea sa le repare, si peretele meu de pe hol este foarte umed
Ultima modificare: Vineri, 17 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: MariaTab , utilizator 10:13, 17 Aprilie 2020
Va incheiati o polita de asigurare pt locuinta, Societatea de asigurari va despagubeste dauna.Cel mai probabil va face regres impotriva vecinei care va inunda si sa vedeti ce repede isi va repara defectiunea cand va trebui sa plateasca.
Costuri expertiza tehnica depind de exepertul tehnic onorariul acestuia de suprafata spatiului de expertizat
Termen de solutionare in instanta in actuala situatie de urgenta in care cauzele civile nonurgente nu se judeca nu poate fi precizat poate dura unu sau doi ani
Initial trebuie concret stabilit statutul instalatiei care genereaza inundatia deoarece poate fi instalatia comuna si raspunde asociatia de proprietari sau instaltia individuala si raspunde proprietarul
Pana nu aveti certitudinea statutului instalatiei este nejustificat sa formulati actiune impotriva proprietarului
multumesc din suflet

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot face daca vecinul de deasupra refuză sistematic să-si ... Mtzi Mtzi Ce pot face daca vecinul de deasupra refuză sistematic să-si repare instalația sanitară de scurgere defectă a băiii sale care afectează zugrăveala si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, stau intr un bloc cu 4 etaje vecinul de deasupra a făcut modificări ... Claudia1477 Claudia1477 Buna ziua,stau intr un bloc cu 4 etaje Vecinul de sus,eu fiind la parter. A făcut modificări neautorizate in baie iar in urma acestora ma inunda des,am ... (vezi toată discuția)