Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce pot face daca vecinul de deasupra refuză ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce pot face daca vecinul de deasupra refuză sistematic să-si ...

Ce pot face daca vecinul de deasupra refuză sistematic să-si repare instalația sanitară de scurgere defectă a băiii sale care afectează zugrăveala si instalația electrică a baii mele?
Vă mulțumesc anticipat pentru raspuns.
Dacă refuză și nu reușiți pe cale amiabilă, nu vă rămâne decât calea instanței.
Initial,este necesar sa cunoasteti cu certitudine statutul instalatiei care genereaza neajunsul si prejudiciile
Poate fi vorba despre defectiune la instalatia parte comuna si raspunde asociatia de proprietari sau instalatia parte individuala si raspunde proprietarul
Dupa ce aveti cunostiinta despre statutul instalatiei care genereaza inundatia,aveti dreptul sa desfasurati demersuri impotriva partii responsabile =notificare oficiala cu obligatia asigurarii starii tehnice a instalatiei -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta