Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie- ce poate face asociatia de proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie- ce poate face asociatia de proprietari?

Buna ziua!

Sunt in situatia in care unul din vecinii de sus ma inunda in baie de mai mult de 3 luni. Deja si faianta incepe sa cada, sa nu vorbim despre tavan, care este dezastru, zilnic curat cada si tot cade tencuiala.
Am incercat sa vorbim cu vecinii de sus, fiecare afirma ca nu de la el este problema. Am scris o cerere catre asociatia de proprietari, pentru a lua masuri, conform legii 230/2007, art 17.
Asociatia de proprietari a pus un anunt in bloc pentru ca cel de la care a pornit inundatia sa ia masuri in aceasta privinta.
Astazi am fost la asociatie, deoarece nimeni nu a reparat nimic, la mine in baie deja curge apa, iar la asociatie mi-au zis ca nu mai au ce sa faca.
Intrebarea mea este ce pot sa fac in situatia aceasta? Unde pot sa depun plangere? Si pe baza carui articol?

Multumesc!
Asociatia are obligatia sa aduca instalator autorizat si sa faca verificari la fiecare etaj pentru depistarea si remedierea problemei.
Reveniti cu adresa scrisa catre presedinte. Cititi legea 196/2018.

Ar fi bine sa va faceti si o asigurare la apartament care sa acopere inclusiv astfel de riscuri.
1-Informati-va temeinic,l nr 230/2007 a fost abrogata din septembrie 2018
Actualmente opereaza disp L nr 196/2018
2-Anterior demersurilor impotriva partii responsabile in remediere defectiune,este obligatoriu sa identificati statutul instalatiei care genereaza si favorizeaza inundatia
Poate fi vorba despre instalatie parte comuna si raspunde exclusiv asociatia de proprietaru sau deficienta poate sa fie la nivelul instalatiei individuale si raspunde exclusiv proprietarul apartamentului
3-notificati oficial asociatia de proprietari prin preprezentant legal sa dispuan masurile legal prevazute pentru identificare deficienta -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltyuielilor afarente solutionarii in instanta de judecata

LEGEA nr. 196 din 20 iulie 2018 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor (Noua lege a asociatiilor de proprietari care inlocuieste Legea 230/2007)

(4)In cadrul proprietatii individuale, proprietarul are obligatia sa pastreze si sa intretina in stare de functionare si siguranta spatiile interioare, echipamentele si instalatiile din dotarea tehnica a proprietatii individuale, respectiv instalatiile sanitare, de incalzire, canalizare, alimentare cu energie electrica, gaz, apa, precum si altele de aceasta natura, pe cheltuiala sa, astfel incat sa nu aduca prejudicii celorlalti proprietari din condominiu.
(5)Daca proprietarul unei locuinte ori al unui spatiu cu alta destinatie provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau din proprietatea individuala a altui proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligatia sa repare stricaciunile sau sa suporte cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.

Am gasit asta in lege, insa nu scrie cum ma poate ajuta asociatia de proprietari in cazul in care nu putem sa identificam de unde este scurgerea. Ma puteti ajuta cu partea aceea din lege? Multumesc!
De la bun inceput am precizat
Anterior demersurilor impotriva partii responsabile in remediere defectiune,este obligatoriu sa identificati statutul instalatiei care genereaza si favorizeaza inundatia

Conditionat de prioritatile dv,puteti fie sa asteptati daca se sensibilizeaza cineva sa solutioneze sau dv sa demarati actiuni concrete pentru identificare statut instalatie responsabila
Un instalator priceput se poate pronunta dupa prejudiciile din proprietatea dv daca este vorba despre instalatie parte comuna sau individuala