Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proces
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proces

Cat ar dura un proces daca am dat o vecina in judecata pt afectarea blocului mai exact țeavă de apă rece din casa ei e spartă și nu dorește să o repare și nici noua nu ne da voie să o reparam pe banii nostri.Datorita ei tavanul din baie mi-a căzut și pereții din masca dau sa cada de umezeala se macină cărămidă.
Termenul de solutionare este conditionat de mai multi factori,interesul partilor,bagajul de activitate al instantei si alti factori independenti de vointa partilor
Partea interesata are posibilitatea sa solicite instantei de judecata solutionarea in regim de urgenta avand in vedere prejudiciile care sunt generate si favorizate de neremedierea defectiunii
Dv puteti solicita inclusiv ordonanta presedeniala
Mai exact ma prinde iarna sau nu cu dezastrul din baie?
Având în vedere urgența măsurii solicitate, eu m-aș prevala și de procedura urgentă a ordonanței președințiale!
Luați legătura cu un avocat astfel încât până în decembrie să încercați să rezolvați; pe drept comun vă prinde clar primăvara.
Anterior demersului in instanta,dv aveti certitudinea statutului instalatiei care a generat inundatia la dv?
Daca afirmati ca vecina nu permite accesul,aveti garantia ca instalatia acesteia este defecta?
La nivelul imobilului unde locuiti exista infiintata asociatie de proprietari?
Anterior demararii actiunii in instanta,analizati variante care solutioneaza mai rapid problema cu care va confruntati
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun exista infiintata asociatie de proprietari,incercati sa implicati presedintele de asociatie de proprietari
Legea nr 196/2018 care guverneaza infiintarea organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari prevede dispozitii concrete referitor la obligatia proprietarului de a asigura buna functionare a instalatiilor individuale pe propria cheltuiala si responsabilitatea asociatiei de proprietari de a asigura buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Intelegem interesul dv dar trebuie sa constientizati ca instanta acorda termene pentru toate cauzele indiferent de interesul partilor
Mai trebuie sa realizati ca suntem catre sfarsitul anului,iar luna decembrie se judeca doar 10-15 zile