Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chirie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chirie

Buna ziua.. Asi dori sa ma lamureasca si pe mine un avocat cu privire la o problema... Nepotul meu a stat in chirie la o persoana,el lucrand in MAPN ca si soldat,propietara nefacand-ui contract de inchiriere la ANAF,el a plecat de acolo neachitandui chiria pe 1 luna..Acum persoana respectiva a depus plangere la politie,si plangerea a ajuns la Parchet...Cum trebuie sa actioneze ca sa isi arate nevinovatia, si sa atace aceasta plangere?va multumesc
Pai cum sa-si dovedeasca nevinovatia daca spuneti ca nu a platit chiria ce o datora pe o luna? Cine poate fi vinovat ca el nu si-a platit chiria?
Solutia este simpla: chiriasul sa-si plateasca datoria iar proprietarul o sa-si retraga plangerea.
Propietarul cum sa faca dovada ,daca nu avea inregistrat nici un act care sa dovedeasca ca are chiriasi?El mai avea de dat 250Ron dar propietara vroia 1000 Ron...si deasta nu a vrut sa ii mai dea 250 ron.si ca nu a primit ce a vrut ea a facut plangere ce a ajuns la Parchetul Militar...