avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate pantescu123

Activitate pantescu123

Buna ziua!
Am avut un autoturism inmatriculat in anul 2011,adus din Germania,Spun ..am avut,,pentru ca acum l-am dat la remat ,asta doar pentru ca sa il scot definitiv din circulatie,am primit doar 66 de lei,chiar daca masina era in stare foarte buna,din motive personale,nu am avut alta solutie.Persoana de la care l-am cumparat s-a ocupat de toate actele si nu stiu exact daca a platit taxa de poluare,care din cate am mai auzit se poate recupera.Va rog frumos sa imi da-ti toate informatiile ce as putea face in acest sens,ca sa pot recupera aceea taxa de poluare si daca mai pot in cazul in care nu mai am masina.Unde trebuie sa ma adresez si cui,daca nu mai am chitanta care s-a platit taxa de unde scot un duplicat daca acesta exista,toti pasii care trebuie sa ii urmez pentru a recupera taxa de poluare.Locuiesc intr-o localitate a judetului Iasi.
Va multumesc frumos
Cu respect Elena Pantescu
Va multumesc !
Ma numesc Pantescu Elena,Iasi,Va rog respectuos sa imi spuneti daca scot din circulatie un autoturism propietate personala in stare de functiune,mai pot dupa o perioada pot sa il repun in circulatie,daca exista o anumita perioada si ce acte ar trebui,daca trebuie din nou inmatriculata,tot ce imi puteti spune despre acest lucru,repunerea in circulatie
Va multumesc
Va rog foarte mult sa imi spuneti ce trebuie sa fac ca sa scot o masina auto din circulatie,in amanunt,toti pasii daca se poate si daca se poate sa o scot mai trebuie sa platesc impozit pe ea?si unde trebuie sa o tin,trebuie sa o duc intr-un loc anume?pot sa o las undeva in fata blocului?
O sa fac intocmai cu m-ati sfatuit
Va multumesc din suflet,sa aveti parte numai de bine,
Cu toata stima si respectul,Elena Pantescu
Va multumesc,
o sa merg la casa de pensii si o sa fac cererea de revizuire a dosarului,mai vreau sa stiu daca in cazul in care nu primesc intelegere din partea celor in masura sa indrepte gresesala,daca pot sa ma adresez instantei si ce sanse am sa se faca dreptate, as mai vrea sa stiu,de asemenea,daca se va face revizuirea si vor indrepta greseala i se va mai da din urma completare de bani pana la suma de 526 si daca da, din cat timp in urma
Cu respect Elena Pantescu,
Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns,total numar de norme realizat in cei 29 ani de munca este de 2693,iar numarul cel mai mic de norma prevazut in cei 29 de ani este in anul 1978,un numar de 25 norme.Anul in care a primit decizia de pensionare a fost 1993,decizie completa,cod 10,privind acordarea pentru limita de varsta,printre care se scrie in ea la punctul B ,,o pensie de asigurari sociale 7296 lei,,si mai scrie la capatul paginii..03-30.04.1993=5508 1.05-31.05.1993=6883
Venitul mediu lunar asigurari 8300 lei
Va rog daca puteti sa imi spuneti daca e bine sau nu si in cazul in care nu s-a facut corect pensionarea ce se mai poate face pentru a indrepta greseala,cum si cui trebuie sa ma adresez,
Va multumesc inca o data,cu respect,Elena Pantescu
Subiect: Ma adresez cu speranta ca voi primi un raspuns

mama mea in varsta de 78 de ani este nemultumita de pensia mica de 350 lei,care este dupa o vechime completa de 29 ani de munca la fostul CAP,si nici aia nu e de 350 pentru ca sa ia acesti 350 are o completare de indemnizatie sociala,in timp ce multi din consateni cu o vechime mai mica si mai tineri ,primesc o pensie mult mai mare tot de la fostul CAP. Intrebarea mea este daca este legal ca iesind la pensie cu o vechime completa sa aibe aceasta suma mica si daca nu este corect si legal cui si unde trebuie sa ma adresez pentru a i se indrepta nedreptatea ,practic,toata viata a muncit la colectiv,iar acum are o pensie de mizerie,care abia daca ii ajunge de medicamente Va multumesc.cu respect