avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate stef_56

Activitate stef_56

am de achitat cca 1600 lei impozit pe cladire si teren din care 600 lei sunt penalitati si dobanzi de intarziere
as dori sa stiu daca voi achita debitul la zi , am vreo facilitate ?
1. in urma contopirii a doua pedepse am primit 4 ani cu executare si 2 ani de interzicere a exercitarii drepturilor prevazute de art 64 alin 1 lit a teza a doua si litera b cp
2. am executat cca 6 luni in perioada proceselor in arest preventiv
3. imediat dupa sentinta finala am plecat in strainatate
4. mai pot sa ma intorc in tara fara a avea probleme si cand ?
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata neachitate
pe sentinta scrie cheltuieli judiciare
se prescrie suma si dupa cat timp ?
daca nu se prescrie, este purtatoare de penalitati sau dobanzi ?
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata neachitate
de la anaf mi s-a raspus prin cunostinte ca suma nu este purtatoare de dobanzi si de penalitati si ca nu se prescrie
ati putea sa-mi documentati juridic de ce se prescrie suma ?
In urma unor procese penale, am fost condamnat si mi s-au pus in sarcina 6000 lei cheltuieli de judecata.
Neavand cum sa achit cheltuielile pana la aceasta data ( au trecut cca 3 ani de atunci), va intreb :
- se calculeaza penalitati ?
- exista vreun termen maxim de achitare ?
- suma se prescrie dupa un anumit termen ?
- suma se poate transforma in inchisoare daca nu o pot achita ?
as dori sa stiu cine tipareste cupoanele de pensii sau mai precis daca acestea se executa la nivelul fiecarui judet sau se tiparesc centralizat
unde si cum pot verifica acest dosar ?
Răspuns la discuția Vanzare auto
daca sunt craiovean, pot face asta la politia craiova ( legat de numere) sau totul trebuie facut la bucuresti ( financiar+politie) ?
Discuție Vanzare auto
1. am vandut cu contract un autoturism inmatriculat in Bucuresti in vederea dezmembrarii
2. cumparatorul mi-a cerut actele in original ( certif inmatr, carte de id,numerele) , urmand a-mi inmana in vederea radierii, documentele dupa ducerea caroseriei la remat
3.nu am inteles de ce ulterior m-a intrebat daca masina mai are asigurare, deoarece i-am aratat in certificatul de inmatriculare ca masina nu mai are nici itp valabil
- ce ar trebui sa fac pentru ca acest cumparator sa nu faca motorul masinii si sa circule cu ea pe numerele mele ?
1. problema nu este a prescriptiei
2. in 24.04.2015 prin dosarul 197/2014 s-a instituit poprire pe salariul acolo unde lucrez si de luna urmatoare am inceput sa viram banii in contul trimis de executorul judecatoresc
3.cei care au cerut executarea silita au fost executorul si asiguratorul care mi-a achitat debitul la cec
4.din intamplare cand am verificat inchiderea unei popriri toto pe salariu catre un alt executor si kruk, am aflat de la kruk ca mai am catre ei inca un debit cesionat de asiguratorul de la cec
5. profitand de faptul ca eu nu stiu unde ajung in final banii pe mine nu m-a mai anuntat nimeni de acest lucru
6. contestatie la executarea deciziei date de instanta nu mai pot face acum pentru ca este un an de cand eu onorez hotararea
7. poate sa-mi spuna cineva daca pot contesta acum faptul ca eu neavand niciun contract cu kruk, ar trebui sa nu mai onorez decizia din apr 2015 ?