Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cheltuieli de judecata neachitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cheltuieli de judecata neachitate

In urma unor procese penale, am fost condamnat si mi s-au pus in sarcina 6000 lei cheltuieli de judecata.
Neavand cum sa achit cheltuielile pana la aceasta data ( au trecut cca 3 ani de atunci), va intreb :
- se calculeaza penalitati ?
- exista vreun termen maxim de achitare ?
- suma se prescrie dupa un anumit termen ?
- suma se poate transforma in inchisoare daca nu o pot achita ?
Buna ziua!

Suma se prescrie in 3 ani, si nu se transforma in inchisoare. Sigur, ca orice suma datorata, poarta si penalitatile aferente.

Cu stima.
de la anaf mi s-a raspus prin cunostinte ca suma nu este purtatoare de dobanzi si de penalitati si ca nu se prescrie
ati putea sa-mi documentati juridic de ce se prescrie suma ?
Deci sa ne intelegem: sunt cheltuieli de judecata sau cheltuieli judiciare?
cheltuielile de judecata, trebuie platite, altfel vor fi si penalitati si o sa va caute ei.. daca va eschivati, propiri pe conturi, executare judecatoareasca, etc.
pe sentinta scrie cheltuieli judiciare
se prescrie suma si dupa cat timp ?
daca nu se prescrie, este purtatoare de penalitati sau dobanzi ?