avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cheltuieli de judecata neachitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cheltuieli de judecata neachitate

In urma unor procese penale, am fost condamnat si mi s-au pus in sarcina 6000 lei cheltuieli de judecata.
Neavand cum sa achit cheltuielile pana la aceasta data ( au trecut cca 3 ani de atunci), va intreb :
- se calculeaza penalitati ?
- exista vreun termen maxim de achitare ?
- suma se prescrie dupa un anumit termen ?
- suma se poate transforma in inchisoare daca nu o pot achita ?
Cel mai recent răspuns: stef_56 , utilizator 14:25, 14 Octombrie 2016
Buna ziua!

Suma se prescrie in 3 ani, si nu se transforma in inchisoare. Sigur, ca orice suma datorata, poarta si penalitatile aferente.

Cu stima.
de la anaf mi s-a raspus prin cunostinte ca suma nu este purtatoare de dobanzi si de penalitati si ca nu se prescrie
ati putea sa-mi documentati juridic de ce se prescrie suma ?
Deci sa ne intelegem: sunt cheltuieli de judecata sau cheltuieli judiciare?
cheltuielile de judecata, trebuie platite, altfel vor fi si penalitati si o sa va caute ei.. daca va eschivati, propiri pe conturi, executare judecatoareasca, etc.
pe sentinta scrie cheltuieli judiciare
se prescrie suma si dupa cat timp ?
daca nu se prescrie, este purtatoare de penalitati sau dobanzi ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli judecata proces penal posibila precriptie? Simumarian Simumarian Buna ziua, Am nevoie de raspuns la intrebare. In anul 2013 am fost condamnat cu supraveghere la 4 ani de inchisoare sub supraveghe (2 ani + 2 ani ... (vezi toată discuția)
Firme de recuperare credite deeamcn deeamcn buna ziua, am intrat si eu in treaba asta cu recuperare credite, doar pentru ca am o problema de acest gen. eu am 3 credite la 3 banci diferire, dintre care ... (vezi toată discuția)
Reabilitare si cheltuieli de judecata - admisilibilitatea in cazul in care nu sunt platite pablodaniel pablodaniel un prieten a fost condamnat la 7,5 ani inchisoare cu executare pentru legea 143/2003. in momentul arestarii i s-au conficat banii gasiti la el in valoare de ... (vezi toată discuția)