avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1796 soluții astăzi
Forum Activitate Andreia12

Activitate Andreia12

Răspuns la discuția Somaj tehnic
Vreau sa ma fac bine inteles, ca atare incerc sa primesc un raspuns care nu-l gasesc pe google. Societatea isi reduce activitatea nu o suspenda, serviciul de paza functioneaza dupa legea 333 din 2003 unde la art 12 al 2 se spune clar ca nu poate functiona un serviciu de paza fara un sef de obiectiv. In conditiile date, cum poti sa trimiti pe cineva acasa in somaj tehnic si sa-i cauti inlocuitor pentru ca altfel nu mai ai serviciu de paza conform legii ?

Ms
Discuție Somaj tehnic
Buna seara. Va rog sa-mi spuneti care sunt conditiile in care angajatorul poate sa trimita in somaj tehnic un angajat al carui post ramane ca sarcini de servici in functie. Mai mult, pentru aceasta functie pe care o exercit in prezenta fost nevoie de avizul politiei fiind vorba de un post sef obiectiv (paza proprie a societatii). Paza reducandu-se ca efectiv, am fost inclus si eu ca sef de obiectiv in somaj tehnic neexistand o persoana avizata sa ma inlocuiasca.

Multumesc !
Răspuns la discuția somaj
De la mine de la servici mi s-a spus ca beneficiez de somaj,deoarece CIM a expirat in momentul in care eram deja in CIC. Doamna de la resurse umane a sunat la somaj si ei i-au confirmat ca o sa primesc somaj. Ms
Discuție somaj
Buna ziua,daca fetita mea implineste 2 ani in 3 decembrie 2014,cand trebuie sa depun actele pentru somaj? Multumesc !
Am inteles....multumesc !
Minunat.... nu am stiut ca trebuie depuse actele la somaj chiar daca eram in crestere copil. Credeam ca dupa terminarea ccc trebuie depuse actele pentru somaj...
Deci daca CIM a expirat in timpul cand eram in CCC nu pot beneficia de somaj chiar daca am peste 2 ani lucrati inainte de CCC fara intreruperi?
CIM a incetat la 1 februarie 2013,cand deja intrasem in CCC. Fetita implineste 2 ani in decembrie. Multumesc !
Nici macar somaj , chiar daca am lucrat mai bine de 2 ani inainte sa intru in Ccc ??? Multumesc !
Buna seara, se poate sa se prelungeasca concedoul pentru cresterea copilului de la 2 la 3 ani daca CIM mamei a expirat deoarece era pe perioada determinata? Daca da,va rog sa-mi spuneti pasii pe care trebuie sa-i urmez si de ce acte am nevoie. Multumesc !