avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1164 soluții astăzi
Forum Activitate natalia20

Activitate natalia20

multumesc
Buna ziua,
ma intereseaza cateva legi, unde le pot gasi online?
O.U.G. 114/21.11.2011
H.G. 2139/30.11.2004
va multumesc
buna ziua,
am fost lovita in trafic de alta masina. Pagube: bara spate sparta, accesorii. Am fost la politie pt ca in tot orasul nu am dat de sediul firmei de asigurari al tipului... acolo am dat de una care cred ca mancase un kg de lamai. Mi s a dat autorizatia de reparatie si s a fixat un termen la mijlocul lui octombrie cand ne vom prezenta iar la politie. Mi a spus ca daca intre timp facem amiabila se anuleaza presenta de la politie din luna octombrie. Am cateva intrebari: ce se mai constata in octombrie???? eu cand pot repara masina? daca repar din buzunarul meu o sa primesc banii de la societatea de asigurari? aveti idee in cat timp?

intre timp m am interesat si la soc unde avea asigurarea individul, aia ne programau cumva mai devreme cu cateva zile....


Nu stiu ce drum sa aleg....va sunt recunoscatoare pentru sfaturi.
Răspuns la discuția CCC dupa concediu fara plata
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca in aceste 12 luni aveti cel putin o luna intreaga (de la 1 la 31) de concediu fara plata nu puteti beneficia de CCC.

3. Spuneti data nasterii copilului, cat concediu fara plata ati avut si ce statut ati avut in fiecare din cele 12 luni eligibile si in perioada de concediu fara plata (poate ati fost intr-o situatie asimilata care va permite sa beneficiati de CCC).




buna ziua,

multumesc pt raspuns. Nu am adresat intrebarea cum ar fi trebuit. Nu ma intereseaza veniturile pt concediu crestere copil deoarece nu am venituril in ultimile 5-6 luni fiind in concediu fara plata. Ma intereseaza daca pot solicita concediu crestere copil fara venituri. Doar sa intru din concediu fara plata pe care l-am luat pentru 1 an (acesta se termina in 3 luni de acum inainte) in concediu crestere copil.Sper ca m au exprimat cum trebuie.
multumesc
Buna ziua. De o perioada sunt in concediu fara plata de la actualul loc de munca. De curand am nascut si as dori sa stiu daca pot solicita celor de la actualul loc de munca sa intru in concediu de crestere copil. Va multumesc
Răspuns la discuția Inchidere pfa
Multumesc


george-neagu a scris:

Asteptati hartia de la registrul comertului.


Răspuns la discuția Inchidere pfa
Buna ziua,

Azi am fost la registrul comertului si am depus actele pentru radierea Pfa-ului. Certificatul il primesc peste 7 zile. Dupa cum am inteles de la Dumneavoastra trebuie sa astept certificatul intai ?Sau pot sa merg la finante inainte? Imi trebuie certificatul si ultima declaratie 200 pt a inchide definitiv? Alte acte ar mai trebui? am tot citit diverse lucruri pe internet...

Multumesc mult


george-neagu a scris:

Mai intai mergeti la inspectorul de la finante sa va spuna daca mai aveti ceva datorii de platit si de care nu stiti. Dupa aceea mergeti cu toate actele de la infiintare, in original, la registrul comertului, completati un formular si platiti o taxa. Apoi dupa cateva zile, dupa ce primiti certificatul de radiere mergeti iar la finante pentru a depune ultima declaratie 200.


Răspuns la discuția Inchidere pfa

Va multumesc mult!


george-neagu a scris:

Mai intai mergeti la inspectorul de la finante sa va spuna daca mai aveti ceva datorii de platit si de care nu stiti. Dupa aceea mergeti cu toate actele de la infiintare, in original, la registrul comertului, completati un formular si platiti o taxa. Apoi dupa cateva zile, dupa ce primiti certificatul de radiere mergeti iar la finante pentru a depune ultima declaratie 200.


Discuție Inchidere pfa
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti unde inchid un PFA? unde trebuie sa merg?in acelasi loc unde l-am deschis? ce cerere trebuie sa completez? multumesc frumos
Buna seara

In curand imi voi da demisia de la locul actual de munca. Cum pot sa procedez sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil ( avem in plan un alt bebe) din moment ce nu voi mai lucra o perioada? Pot plati taxe in continuare, dar unde? Multumesc mult