avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate max300

Activitate max300

Buna ziua!

Am nascut pe data de 8 octombrie 2014.
Intrebare: pentru calculul indemnizatiei de crestere copil se iau in vedere veniturile obtinute in perioada septembrie 2014-octombrie 2013 sau octombrie 2014-noiembrie 2013?
Multumesc!

Buna seara!
Lucrez la o companie de stat, aflata in insolventa voluntara, preluata de o firma de avocatura si scoasa la vanzare. Suntem trecuti la masa credala cu o anumita suma aferenta fiecarui salariat, in cazul in care compania se inchide si se valorifica la fier vechi.
Sotia a nascut la inceputul lunii octombrie si as vrea sa intru in concediu pentru cresterea copilului. Am facut cerere de intrare in concediu de crestere copil si nu am primit aprobare la aceasta cerere, motivand ca trebuie intrebata firma de avocatura. Mentionez ca nu am primit drepturile banesti din luna iulie, desi am fost zi de zi la serviciu, motivand ca nu sunt bani. Din surse se vorbeste ca compania sau firma de avocatura nu ar fi platit cas-ul si acesta ar fi motivul pentru care cererea mea nu este aprobata. Mentionez ca am lucrate 12 luni anterioare datei nasterii copilului (cum prevede legea) si o vechime totala in munca de 25 ani in aceasta companie.
Intrebare:Pot beneficia de concediu pentru crestere copil in conditiile prezentate mai sus? Daca nu ce ar trebui sa fac?

Buna ziua!
Lucrez la o companie de stat, care se afla in insolventa voluntara si scoasa la vanzare. Suntem trecuti la masa credala cu o anumita suma aferenta fiecarui salariat, in cazul in care compania se inchide si se valorifica la fier vechi.
Intrebare:
- Pot sa intru in concediu de crestere a copilului in locul sotiei ce urmeaza sa nasca la sfarsitul acestei luni?
- Daca in perioada de concediu de crestere a copilului, compania se inchide, eu mai beneficiez de suma ce este trecuta la masa credala?
Multumesc!