Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua!
Lucrez la o companie de stat, care se afla in insolventa voluntara si scoasa la vanzare. Suntem trecuti la masa credala cu o anumita suma aferenta fiecarui salariat, in cazul in care compania se inchide si se valorifica la fier vechi.
Intrebare:
- Pot sa intru in concediu de crestere a copilului in locul sotiei ce urmeaza sa nasca la sfarsitul acestei luni?
- Daca in perioada de concediu de crestere a copilului, compania se inchide, eu mai beneficiez de suma ce este trecuta la masa credala?
Multumesc!
1. Beneficiati de concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati avut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (concedii medicale, somaj indemnizat etc.).

2. - La masa credala sunteti trecut cu drepturile banesti cuvenite si neachitate de catre angajator.
- Aceste sume vi se cuvin indiferent in ce situatie va aflati acum sau mai tarziu.