Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare drepturi salariale

Buna ziua,

Va scriu in legatura cu situatia sotului meu, de meserie sofer, care a suferit un accident auto in luna iulie 2009.

Pana in prezent a acumulat 120 zile de concediu medical pentru care nu a primit niciun ban de la compania la care lucreaza. De asemenea, reprezentantii companiei spun ca firma a intrat in insolventa financiara din octombrie 2009.

As dori sa imi spuneti, va rog, cum putem recupera drepturile banesti cuvenite (salariul + concediile medicale)?

Va multumesc
va inscrieti in masa credala. salariile au prioritate
Incercati sa luati legatura si cu Casa de Asigurari de Sanatate care va poate ajuta sa va rezolvati problema. Aceasta plateste de fapt indemnizatiile de concediu medical.
Interesati-va la ORC-zonal DACA FIRMA SE AFLA IN PROCEDURA DE INSOLVENTA.
La masa credala trebuie sa aveti sentinta judecatoreasca cu debitele salariale.
Actionati angajatorul in instanta cat mai repede.

Ca sa fiti creditor in dosar de insolventa trebuie sa dovediti cu inscrisuri doveditoare creditul pe care il solicitati.
Nu va costa nimic actiunea in instanta-drepturi salariale-.
Succes !