avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare drepturi salariale

Buna ziua,

Va scriu in legatura cu situatia sotului meu, de meserie sofer, care a suferit un accident auto in luna iulie 2009.

Pana in prezent a acumulat 120 zile de concediu medical pentru care nu a primit niciun ban de la compania la care lucreaza. De asemenea, reprezentantii companiei spun ca firma a intrat in insolventa financiara din octombrie 2009.

As dori sa imi spuneti, va rog, cum putem recupera drepturile banesti cuvenite (salariul + concediile medicale)?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: rodica_post , utilizator 13:51, 22 Noiembrie 2009
va inscrieti in masa credala. salariile au prioritate
Incercati sa luati legatura si cu Casa de Asigurari de Sanatate care va poate ajuta sa va rezolvati problema. Aceasta plateste de fapt indemnizatiile de concediu medical.
Interesati-va la ORC-zonal DACA FIRMA SE AFLA IN PROCEDURA DE INSOLVENTA.
La masa credala trebuie sa aveti sentinta judecatoreasca cu debitele salariale.
Actionati angajatorul in instanta cat mai repede.

Ca sa fiti creditor in dosar de insolventa trebuie sa dovediti cu inscrisuri doveditoare creditul pe care il solicitati.
Nu va costa nimic actiunea in instanta-drepturi salariale-.
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare salarii restante de la soc aflata in insolventa! Mateias Loredana Mateias Loredana Buna ziua, Lucrez la o soc aflata in insolventa (pe parcurs sa aprobat planul de reorganizare al soc.)si am restante salariale in jur de 5 luni. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Firma in insolventa, cum recuperez salariile restante mirelapaius mirelapaius Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am lucrat pana in luna august 2009 si nu am primit salariile incepand cu luna februarie 2009. Din august am iesit ... (vezi toată discuția)
Societate intrata in insolventa - recuperare salarii 4ndr31s 4ndr31s Buna dimineata, Am lucrat in cadrul unei firme de la 1 august 2013 la 3 februarie 2016. Firma a intrat in insolventa si nici pana in acest moment nu am reusit ... (vezi toată discuția)