avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Activitate Tania58

Activitate Tania58

Buna ziua!
Am o problema legata de asociatia de proprietari. Fostul administrator a furat 155000 ron din banii asociatiei si dupa indelungate procese, a fost condamnat la inchisoare si pus sa plateasca aceasta suma. Din relatarile actualului administrator, am fost informati la o adunare generala ca acum trebuie sa se imparta aceasta suma la toti locatarii blocului si sa o achitam cat mai repede pt. ca altfel ne va lua apa rece. DIn nefericire, de frica, vecinii au semnat ca sunt de acord sa plataeasca aceasta suma, Actualul administrator a tipat cat a putut de tare la toti cei adunati si rezultatul a fost cel asteptat de el. El spune ca nu avem ce sa facem, tot trebuie sa platim intr-o buna zi... Cei care nu suntem de acord suntem foarte putini si nu se tine cont de parerea noastra. Am solicitat toate documentele pentru a sti in baza carei hotarari s-a ajuns aici si pana cum am fost doar dusa cu vorba. Cui trebuie sa ma adresez pentru a clarifica situatia?
Multumesc mult pentru toate lamuririle date in acest caz!
Am inteles. Multumesc! Ce acte imi trebuie de la angajator pentru a beneficia de somaj?
In baza unui articol prevazut in contractul de munca privind perioada de proba. E in regula?
Buna ziua!
Dupa cele relatate, asa cum era de asteptat, am primit decizia de concediere pentru neadaptare la ritmul de lucru(normal ca a fost deranjat de sesizarea facuta si era evident ca e de partea colegelor agresoare). Deci a scris ce a vrut pe acea "notificare". Mi s-a spus ca de azi se inchide contractul de munca si ca nu va mai fi nevoie sa vin inca 20 de zile lucratoare. In contract, scrie ca perioada de proba este de "x luni calendaristice"si tocmai cand s-au implinit aceste zile, mi s-a emis acest act. Apoi scrie ca perioada de preaviz e de 20 de zile lucratoare, in cazul concedierii. Nu as vrea sa gresesc cu ceva. Mai trebuie sa stau 20 de zile sau daca s-a luat decizia de a pleca dupa perioada de proba, s-a terminat totul?
Buna ziua!

Din pacate, instiintarea facuta a fost rupta pe loc. Conducerea nu vrea sa ia atitudine. Ma pot adresa Politiei pentru ca se tipa la mine in continuu si situatia e iesita de sub control. Aceste persoane m-au inconjurat cand stateam la birou si au inceput sa tipe foarte tare si sa ma oblige sa sterg din calculator tot ce am lucrat. Vroiam sa va intreb si daca am voie sa le inregistrez pentru a arata Politiei cum se manifesta.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Problema e ca seful se face ca nu vede, pentru ca sunt angajatele lui mai vechi si spune ca sunt loiale, una dintre ele fiind si nepoata lui. Ma gandesc ca ma va concedia tot pe mine. Eu imi caut un alt loc de munca in alta parte, astfel sa scap de ele, dar pana gasesc trebuie sa supravietuiesc aici.
Buna ziua!

Va rog sa ma informati cum pot rezolva un conflict la locul de munca intre mine si alte angajate. Am semnalat problema patronului, iar el a zis ca n-are ce sa le faca pentru ca asa sunt ele rele. In continuare, viata mea e un calvar acolo. Cand vine cineva in firma, incep sa ma critice, Folosesc cuvinte jignitoare, pe care nu le pot exprima aici, rad cand vorbesc eu cu cineva si ma imita. Il mint pe sef ca as fi facut ceva ilegal si, desi el poate verifica, nu vrea. Daca seful nu i-a nici o masura, cui ma pot adresa? Tin sa precizez ca ma afecteaza foarte tare ceea ce se intampla, nu-mi pot desfasura activitatea si mai ales stresul in care ma tin imi afecteaza sanatatea. Ma simt hartuita zilnic de aceste persoane, care incep sa tipe cum imi fac aparitia la serviciu.
Multumesc!
Deci zilele de pe 20 ianuarie si pana cand se semneaza contractul nu se vor plati. Dar se poate face contractul acum pentru data de 20 ianuarie, ca si cand ar fi fost semnat de atunci?
In cat timp se poate semna contractul de munca pentru o persoana care a fost angajata pe 20 ianuarie si pana acum nu a semnat contractul? Poate dura mai mult? Exista pericolul sa nu fie platita pe zilele lucrate pana acum?
Va multumesc!