avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate radu99wuu

Activitate radu99wuu

Buna ziua. Detin un apartament situat intr-o comuna limitrofa orasului resedinta de judet , de aproximativ 2 ani. Nu am locuit si nici nu locuiesc in acel apartament , avand resedinta permanenta in oras. ; am facut cunoscut acest lucru , in scris, la Asociatia de Proprietari, la Administator , la societatea de Salubritate si la Primaria comunei. Odata cu plata impozitului pe cladiri si terenuri , Primaria Comunei mi-a impus o taxa pe salubritate , retroactiv , incepand cu luna Aprilie 2019. Motivul aceste impuneri a fost o Hotarare a Consiliului Local luata in Februarie 2020 , prin care obliga proprietarul la plata taxei de salubrizare chiar daca nu ai locuit la adresa respectiva . Intrebarea mea este daca continutul Hotararii Consiliului Local este legala si logica. Va multumesc.
In ce conditii un bugetar poate avea salar cu norma intreaga si pensie de stat in acelasi timp ?
Va multumesc.
Anul nasterii este 1955; este vorba de o femeie; a cotizat 35 de ani.
Situatia persoanei care pune intrebarea "iesirea la pensie poate fi impusa sau nu ? " este urmatoarea : postul pe care il ocupa se numeste Operator registrator de urgenta si face parte din serviciul de ambulanta judetean ; are 60 de ani impliniti in 2015 , o vechime in munca ,in aceiasi unitate, de 35 de ani si un stagiu complet de cotizare.
Persoanei in cauza i s-a comunicat ca nefacand parte din cadrul medical ( asistent , doctor,etc) trebuie sa iasa la pensie cat mai curand posibil. Va rog sa aveti amabilitatea de a raspunde daca se impune sau nu , legal, pensionarea.
Multumesc.
Dupa inlocuirea contorului de energie electrica defect am primit o factura in care este specificata perioada de facturare si costul. Problema este urmatoarea: in aceasta perioada de facturare este inclusa si o perioada de cca. 55 de zile , perioada care a fost inregistrata si bineinteles platita in factura anterioara. Va rog sa-mi comunicati daca acest lucru este corect sau nu. In cazul cand acest lucru nu este corect, va rog sa-mi indicati ce posibilitate am pentru a remedia situatia.
Va multumesc.
Sunt titular PFA si am contract de colaborare pentru prestari servicii cu o Companie srl. Sunt pensionar cu grad ll de invaliditate. Legea 263/2010 art.114,alin.1, litera e ,
spune ca pot pierde pensia daca prestez aceasta activitate. Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti daca exista o posibilitate de a continua sau nu.
Va multumesc.