avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate sorin_braescu

Activitate sorin_braescu

OK.....si eu cum demonstrez in instanta ca am platit eu ratele ? Chitantele de la banca sunt toate pe numele meu, dar sunt suficiente in instanta ?
Buna ziua

Sunt intr-o situatie ... ciudata. In timpul casatoriei am cumparat impreuna cu fosta sotie un apartament. In urma cu 2 ani fosta a plecat in UK, a dat divort si a refuzat sa mai plateasca ratele la apartament (nici un leu). Am fost la banca si mi-au dat cu "FLIT" (sotia este titularul creditului si eu coplatitor), ei au spus ca trebuie sa-si recupereze banii, cum impartim noi platile nu este problema bancii. Copilul (7 ani) va ramane in custodia mea si nu vreau sa pierd casa, cum am platit 2 ani pot sa platesc si in continuare, dar nu vreau sa termin de platit si sa impart casa cu ea la sfarsit. Orice sfat este binevenit.

Va multumesc
Buna ziua

Am un baietel de 6 ani, iar sotia a plecat la munca in strainatate si mi-a spus clar ca nu se mai intoarce acasa. Pana anul trecut in noiembrie (cand a fost acasa si am avut ultima discutie) a mai trimis ceva bani, dar decand a plecat nu a mai trimis nici un ban.
Doresc sa cer divortul dar ma tem sa nu pierd copilul ( sa fie incredintat mamei).
Ce sanse credeti ca am sa-mi fie incredintat copilul?
Buna ziua.

Am mari indoieli asupra corectitudinii costurilor solicitate de asociatia de proprietari, de aceea am refuzat sa mai platesc, ceea ce s-a dovedit o idee nu tocmai "buna", deoarece acum sunt actionat in instanta de asociatia de proprietari pentru recuperarea sumelor restante.
Am disponibil o metoda prin care sa cer verificarea intocmirii listelor de plata afisate de asociatie?

Multumesc