Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj apartament (ipotecat la banca)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj apartament (ipotecat la banca)

Buna ziua

Sunt intr-o situatie ... ciudata. In timpul casatoriei am cumparat impreuna cu fosta sotie un apartament. In urma cu 2 ani fosta a plecat in UK, a dat divort si a refuzat sa mai plateasca ratele la apartament (nici un leu). Am fost la banca si mi-au dat cu "FLIT" (sotia este titularul creditului si eu coplatitor), ei au spus ca trebuie sa-si recupereze banii, cum impartim noi platile nu este problema bancii. Copilul (7 ani) va ramane in custodia mea si nu vreau sa pierd casa, cum am platit 2 ani pot sa platesc si in continuare, dar nu vreau sa termin de platit si sa impart casa cu ea la sfarsit. Orice sfat este binevenit.

Va multumesc
Trebuie sa deschideti actiunea de partaj in instanta, demonstrati cu probe ca ati achitat numai dvs ratele si discutati cu banca conditiile transferarii creditului numai pe numele dvs
OK.....si eu cum demonstrez in instanta ca am platit eu ratele ? Chitantele de la banca sunt toate pe numele meu, dar sunt suficiente in instanta ?