avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1482 soluții astăzi
Forum Activitate tm44gam

Activitate tm44gam

@maryo4ever10 - singurul vinovat de situatie esti tu. In 30 de zile de la data cumpararii masinii aveai obligatia sa o transcrii pe tine. Radierea masinii nu se poate face decat printr-o hotarare judecatoreasca ceruta de fostul proprietar prin care sa oblige pe SPCRPCIV la radierea din circulatie(am trecut prin asta cand am inceput sa primesc amenzi din Italia pentru un auto vandut de 2 ani). Primul pas pe care l-am facut a fost o cerere catre SPCRPCIV prin care am cerut mentionarea faptului ca autoturismul a fost instrainat la care am atasat copia contractului de vanzare cumparare, pentru ca eventualele amenzi sa mearga la noul proprietar.
Probabil cel de la care ai cumparat masina a primit o astfel de amenda si pe buna dreptate a procedat ca si mine.
PS - cei de la SPCRPCIV au spus ca in momentul in care am hotararea judecatoreasca, ei vor radia autoturismul din circulatie iar cel care va fi prins la volan va raspunde in fata legii pentru ca a pus in circulatie un autoturism fara a avea acest drept. Asa ca mare grija ca nu este de glumit.
Din pacate singura solutie, daca nu reusiti sa va intelegeti ,este instanta.
Am trecut prin aceeasi experienta ca si voi acum aproximativ 10 ani.
Un coleg de serviciu, jurist de meserie, a facut actiunea catre instanta iar la vederea citatiei vecinii(la mine a fost vorba de o haita) au dat inapoi.
Succes!
Răspuns la discuția Teren extravilan
Multumesc de raspuns.
Gardul este facut gresit deoarece masuratorile actuale au fost facute cu un GPS.
De inteles m-am inteles cu vecinul o sa demarez actiunea sa cumpar acea bucata de pamant.
Inca o data multumesc.
Buna ziua.
Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema.
In anul 2011 am cumparat un teren extravilan in vederea deschiderii unei microferme pentru cresterea animalelor mici. Terenul respectiv a fost inprejmuit cu gard si am inceput constuctia halelor. Acum 2 zile am fost sunat de catre topograful care s-a ocupat de terenul meu ca trebuie sa mut gardul cu apoximativ 50 cm spre dreapta.
Problema este ca una dintre hale va fi exact pe limita de proprietate. Vecinul peste proprietatea caruia am intrat a zis ca i-mi da terenu gratis cu conditia sa suport eu toate costurile. Am sunat la un notar public sa vad costurile pe care va trebui sa le suport, iar notarul respectiv a spus ca voi fi obligat sa fac atat dezmembrarea cat si alipirea noi parcele la parcela mea. Fiind vorba despre o suma de 740 lei pentru alipire as vrea sa stiu daca intradevar OCPI ul ma poate obliga la acest lucru.
Va multumesc.