Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un vecin care ne pune in incurcatura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un vecin care ne pune in incurcatura

Buna ziua!As dori si eu un sfat intr-o problema careia nu ii gasim rezolvare. Eu impreuna cu sotul am cumparat un apartament. Acesta se afla intr-un bloc cu 4 etaje, noi locuind la etajul 4. Ne-am mutat de o luna in apartament si am constatat imediat ca este foarte frig.Suntem abonati in sistemul centralizat de incalzire (apa, caldura, gaz). Mentionez ca apartamentul e de 3 camere, cu 2 balcoane inchise, nu in termopan, si izolatie de niciun fel. Astfel fiind situatia si neputand indura frigul, mai ales ca avem si un copil de 2 ani, am luat hotararea ca in primavara sa montam o centrala pe gaz pt incalzire.In blocul in care locuim sunt 10 apartamente, si nimeni nu are centrala de niciun fel.Singurul vecin care este separat cu gazul, dar nu are centrala, are teava de la Distrigaz trasa pana la etajul 1 unde acesta locuieste, evident. Sotul meu s-a dus la acest vecin si i-a cerut permisiunea sa se poata"intepa" in teava sa in vederea montarii unei centrale. Raspunsul vecinului a fost transant " Nu dau voie nimanui pentru ca e teava mea si nu voi permite nimanui nicicand asta pentru nimic in lume". Vazand acestea, sotul meu a adus un specialist de la Distrigaz sa ii spuna la fata locului variante de a ne putea rezolva problema cu centrala. Specialistul ne-a spus ca nu se poate trage alta teava din pricina normelor de siguranta, unica solutie fiind sa il convingem pe acest vecin rauvoitor. Din cate am inteles de la vecinii din bloc, nu el a facut toate demersurile, si a luat toate aprobarile pentru separarea cu gazul, ci un proprietar anterior al apartamentului, primul, el fiind al treilea.Insa el sustine ca poate sa ingradeasca dreptul celorlalti eventuali doritori pt montarea de centrale doar ca este proprietarul acelui apartament. De asemenea , i-a spus sotului meu si altor 2 familii doritoare a se separa cu gazul ca are documente foarte "puternice" verificate de doi experti in care nimeni nu il poate obliga sa dea voie si vecinilor .Sotul meu este de parere ca singurul vinovat si care a generat aceasta situatie este Distrigazul pt ca i-a permis sa fie proprietarul acelei tevi. Ceilalti 2 vecini ai nostri care vor si ei centrala au facut sesizare la Distrigaz si acestia din urma le-au trimis raspuns scris, destul de echivoc, dar din care reiese ideea ca noi trebuie sa il convingem pe vecinul "berbec' intr-un fel sau altul. Intrebarea mea este cum sa determin Distrigazul sa ne ajute pe noi potentiali consumatori sa avem un drept pe care orice consumator din tara asta ar trebui sa il aiba? Sau cum sa gasim o bresa ca acest vecin sa nu mai controleze un bloc intreg in privinta asta fara sa ma duc in instanta? Chiar ne-a si ras in nas spunandu-ne ca si in judecata daca il dam, oricum va castiga. As dori sa stiu care e legislatia in acest context. Am incercat sa ne informam pe internet in legatura cu situatia ivita, insa nu am gasit nimic. Va rog, daca ne puteti da niste sfaturi sau daca ati mai intalnit situatii de acest gen si care a fost rezolvarea, va rugam sa ni le expuneti.Multumirile mele si "La multi ani"!
Sunt frecvente astfel de situatii,dar care se pot solutiona numai in instanta
nimeni nu il poate obliga sa dea voie si vecinilor
Este greu a ne exprima concret necunoscand clauzel contractual prevazute ,dar sunt de analizat mai multe aspecte
Unul dintre aspecte consta in acea ca proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul sau destinatia partii comune
Daca atitudinea vecinului staruie,ar putea fi o varianta de solutionare ca asociatia de proprietari sa impuna conditii concrete pentru utilizare parte comuna,respectiv sa impuna incheierea de contract de inchiriere
Asociatia de proprietari,daca are interesul poate desfasura acte si actiuni prin care sa determine vecinul fie sa accepte ca si alti locatari sa se branseze la instalatia de gaze,fie sa il oblige sa dezafecteze instalatia pozata de partea comuna de imobil
In speta dv,vecinul sustine ca teava de gaze este proprietatea lui-cu amendamentul important ca de fapt ,in documentele de instalare instalatie gaze figureaza persoana care la acea data detinea calitatea de proprietar al apartamentului
Va multumesc pentru raspunsul dvs. Noi nu cunoastem prea bine aceasta asociatie de locatari, dar impresia noastra este ca totul este o delasare crasa. Am inteles ca nu s-a mai facut aici o sedinta cu locatarii de ani de zile. O intrebare as mai avea: este posibil ca Distrigazul sa confere unui consumator drepturi depline pe o perioada nedeterminata asupra unei instalatii, ce-i drept, facuta pe banii acestuia? Bine, ca in cazul acesta instalatia nici nu a fost facuta pe banii lui, ci pe ai proprietarului anterior.Nu se procedeaza ca la compania de electricitate: daca omul isi pune stalp ca sa aiba lumina pe banii lui, e proprietatea lui 2 ani, dupa aceea este obligat sa-i lase si pe ceilalti sa se branseze, bineinteles impartind costurile? interesant mi se pare si aspectul ca atunci cand a fost trasa aceasta teava de gaz s-a cerut acceptul vecinilor . Se stie ca fara acceptul lor nu se putea realiza nimic, iar cand e vorba sa ceara si ei un drept nu s-a mai putut, ca deh! ne-am vazut cu sacii in caruta. Nu imi vine sa cred ca ne lovim de probleme de genul acesta. Daca stiam ca sunt asa probleme nici nu am fi cumparat apartament aici. Va multumesc inca o data si astept cateva sfaturi!
Contactati o firma autorizata pentru montaj centrale de apartament, sint sigur ca exzista o solutie, nu trebuie sa va legati de teava vecinului dar va puteti lega de la teava principala cu o alta teava care intra in propietatea dumneavoastra. Bagati una mai grosa si dupa aia le dati si vecinilor contra cost. Se face un proiect , e o documentatie care firma de montaj se ocupa de tot ,dumneavoastra doar platiti, bine inteles daca aveti bani.
Buna seara ,

Sunt sotul , cel ce incearca si cel care va rezolva in final aceasta situatie usor neplacuta , dar nu imposibila
Pasii pe care i-am urmat pana acum au fost :
1 prezentare la firma distribuitoare de gaze naturale pentru solicitare documentatie necesara separarii , unde solutia verbala a fost aceea de a actiona acest al trei-lea
proprietar in instanta
2 contactare firma autorizata / agreata pentru identificare si oferta solutie ( care constata ca nu poate executa retea paralela , singura solutie ar fi sa ma inteleg cu vecinul
3 discutie amiabila cu vecinul care este ferm pe pozitie si nu doreste crearea unui precedent , eu fiind victima colaterala in ecuatie ,, cu parere de rau nu-si poate exprima acordul deoarece a fost sicanat de catre vecini si nu este dispus sa renunte la dreptul sau de a se opune public/ oficial

paradoxal , eu nu cred ca vecinul rauvoitor poarta intreaga vina
el este cel ce a preluat apartamentul respectiv in urma cumpararii , cu bune si cu rele
nu cunosc motivele ce-l determina sa fie inflexibil insa cineva / ceva i-au permis aceasta stare de fapt
presupun ca primul proprietar , cel ce a infiintat teava de gaz pe cheltuiala proprie si a dimensionat-o ( teava ) astfel incat sa fie ulterior ridicata pana la etajul 4 a fost obligat sa ceara acordul vecinilor
tu , firma distributie gaze , la momentul respectiv ai impus niste reguli pe care primul proprietar chiar le-a indeplinit
acum insa , in prezent tu , aceeasi firma cu o armata de juristi bine pregatiti , platiti regeste chiar nu-ti poti impune regulile astfel incat sa castigi cat mai multi clienti intr-o economie bazata pe cerere si oferta ???!!!??
chiar nu inteleg logica !
de ce este necesar sa ma milogesc in fata unui individ care nici macar nu tine cont ca am un copil de 2 ani caruia trebuie sa-i ofer conditii decente de viata si trai , iar eu sa nu-i pot oferi pe moment caldura prielnica in apartament ??? hmmm
Adriantot, moderator
"nu tine cont ca am un copil de 2 ani caruia trebuie sa-i ofer conditii decente de viata si trai , iar eu sa nu-i pot oferi pe moment caldura prielnica in apartament ??? hmmm"

De ce este necesar sa se bage pe linia 1-copiii, ca e nou nascut, ca este de 2 ani, ca este de 17 ani, pe cine intereseaza? Cei fara copiii ce trebuie sa bage pe linia 1 pentru sensibilizari?

Este total absurd, in cazul tevilor de gaze ptr. CT, sa existe regula "primul la moara" decide soarta vecinilor si santajeaza emotional. Daca nu exista alta solutie, optional la usa lui cu banii pentru folosirea tevei de gaz si explicatia ca este ultima data cind este contactat si exista urgenta de a il da in judecata, daca refuza. Lucru care se doreste evitat luind in considerare timpul si banii. Atunci se poate infiinta si precedentul, care inca poate sa il pastreze in cazul in care isi da acceptul acum si ramine cu titlul "primul la moara". Astfel, pe viitor, tot el ramine sa refuze pe altii.
Daca refuza si in acest caz, dupa toate explicatiile date, nu ramine decit sa fie dat in judecata si sa piarda coroana.
ContSters371153, utilizator