Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un vecin care ne pune in incurcatura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un vecin care ne pune in incurcatura

Buna ziua!As dori si eu un sfat intr-o problema careia nu ii gasim rezolvare. Eu impreuna cu sotul am cumparat un apartament. Acesta se afla intr-un bloc cu 4 etaje, noi locuind la etajul 4. Ne-am mutat de o luna in apartament si am constatat imediat ca este foarte frig.Suntem abonati in sistemul centralizat de incalzire (apa, caldura, gaz). Mentionez ca apartamentul e de 3 camere, cu 2 balcoane inchise, nu in termopan, si izolatie de niciun fel. Astfel fiind situatia si neputand indura frigul, mai ales ca avem si un copil de 2 ani, am luat hotararea ca in primavara sa montam o centrala pe gaz pt incalzire.In blocul in care locuim sunt 10 apartamente, si nimeni nu are centrala de niciun fel.Singurul vecin care este separat cu gazul, dar nu are centrala, are teava de la Distrigaz trasa pana la etajul 1 unde acesta locuieste, evident. Sotul meu s-a dus la acest vecin si i-a cerut permisiunea sa se poata"intepa" in teava sa in vederea montarii unei centrale. Raspunsul vecinului a fost transant " Nu dau voie nimanui pentru ca e teava mea si nu voi permite nimanui nicicand asta pentru nimic in lume". Vazand acestea, sotul meu a adus un specialist de la Distrigaz sa ii spuna la fata locului variante de a ne putea rezolva problema cu centrala. Specialistul ne-a spus ca nu se poate trage alta teava din pricina normelor de siguranta, unica solutie fiind sa il convingem pe acest vecin rauvoitor. Din cate am inteles de la vecinii din bloc, nu el a facut toate demersurile, si a luat toate aprobarile pentru separarea cu gazul, ci un proprietar anterior al apartamentului, primul, el fiind al treilea.Insa el sustine ca poate sa ingradeasca dreptul celorlalti eventuali doritori pt montarea de centrale doar ca este proprietarul acelui apartament. De asemenea , i-a spus sotului meu si altor 2 familii doritoare a se separa cu gazul ca are documente foarte "puternice" verificate de doi experti in care nimeni nu il poate obliga sa dea voie si vecinilor .Sotul meu este de parere ca singurul vinovat si care a generat aceasta situatie este Distrigazul pt ca i-a permis sa fie proprietarul acelei tevi. Ceilalti 2 vecini ai nostri care vor si ei centrala au facut sesizare la Distrigaz si acestia din urma le-au trimis raspuns scris, destul de echivoc, dar din care reiese ideea ca noi trebuie sa il convingem pe vecinul "berbec' intr-un fel sau altul. Intrebarea mea este cum sa determin Distrigazul sa ne ajute pe noi potentiali consumatori sa avem un drept pe care orice consumator din tara asta ar trebui sa il aiba? Sau cum sa gasim o bresa ca acest vecin sa nu mai controleze un bloc intreg in privinta asta fara sa ma duc in instanta? Chiar ne-a si ras in nas spunandu-ne ca si in judecata daca il dam, oricum va castiga. As dori sa stiu care e legislatia in acest context. Am incercat sa ne informam pe internet in legatura cu situatia ivita, insa nu am gasit nimic. Va rog, daca ne puteti da niste sfaturi sau daca ati mai intalnit situatii de acest gen si care a fost rezolvarea, va rugam sa ni le expuneti.Multumirile mele si "La multi ani"!
Doamna !
Cu tot respectul pt chinul prin care treceti ... inainte de a spune NU, contactati 2 - 3 firme specializate in incalzire electrica ( centrala + agent termic, convectoare sau in pardoseala )
Luati rog in considerare ca gazele in RO doar par ieftine... insa nu sunt chiar asa !
Electric scapati de multi munti de mutat... autorizatii, proiect, VTP... scapari de gaze, electrovane s.a.m.d.

extra: in ORICE varianta de incalzire veti izola apartamentul !

Cu cordiale salutari !
Eu nu cred ca are ce face un avocat, in cazul dv., maimult decat rezolvarea cu acordul. restul sunt chestiuni care nu tin de el si nu vad sensul necesitatii sale.
Un avocat e o persoana care se ocupa de partea juridica a unei probleme. Dv. aveti in problema de fata o parte juridica si una de proiecte si avize etc. In acest caz, nu vad sensul sa platiti un stiutor de legi.
Sigur ca va poate face toate adresele ulterioare si avocatul, insa ma tem ca nu scurteaza musai pasii si ca va va costa mult si nejustificat.
Pentru acord insa, da, va poate ajuta un avocat. Sau poate va va fi usor sa redactati cererea raportat la raspunsul ANRE si societatii de gaze. Sau poate va rezolva avocatul sau mediatorul amiabil, sa inteleaga si nenea acela cat il va costa pe el lipsa de cooperare.
din proprie experienta va scriu am 24 de ani de practicare a meseriei de administrator imobile nu veti rezolva nimic cu Distrigazul si nici cu vecinul rau voitor si nici cu Asociatia de care o fi de proprietari sau locatari eu va sfatuiesc sa faceti o inaintare in care sa il chemati pe domnul rau voitor in judecata cat si asociatia deoarece coloana se afla pe spatiul comun indiviz care apartine tuturor proprietarilor ati mai scris si anul trecut aceeasi problema va invat cum sa faceti;
-scrieti o adresa asociatiei blocului si trimitetio prin posta cu confirmare de primire cu solicitarile si ce va nemultumeste.
-scrieti o chemare in judecata pentru vecin cu adresa si numele complect si in aceiasi chemare si Asociatia cu adresa completa in caz de nerezolvare
-nu platiti nici o taxa
-nu va trebuie avocat
-scrieti in chemare(gasiti draft pe internet) ca nu va puteti bransa pe spatiul comun si solicitati impunerea vecinului de a va da voie sa va bransati (acesta va trebui sa arate acordul asociatiei si al proprietarilor altfel coloana nu putea fi montata)aflanduse pe o proprietate comuna acesta are obligatia sa permita accesul la coloana privata deoarece nu se mai poate monta o alta coloana privata
-o depuneti la judecatoria de sector si va vine acasa o taxa modica ex,50roni si data procesului acolo veti vorbi liber ce va intereseaza ;lipsa intelegeri asociatiei si solicitati acte doveditoare ale proprietati coloanei si acordurile date de asociatie va garantez ca va iesi foarte bine.Va sfatuiesc pe parcurs. cu distrigazul nu faceti nimic si sociatia nu vrea sa va ajute deoarece montarea centralelor face ca incalzirea si consumul de gaze si apa calda sa iil plateasca cei ramasi si nu stiu daca aveti mijloace de masurare a acestora daca nu aveti iata de ce nu doreste sa va ajute asociatia nici nu va intereseaza ce se intimpla la asociatie dv.va cereti drepturile legale
exista ORDIN Nr. 32/30.08.2012
pentru aprobarea Procedurii privind proiectarea, verificarea, execuţia, recepţia şi
punerea în funcţiune a instalaţiilor de utilizare a gazelor naturale

Accesul la sistemul de distribuţie în cazul instalaţiei de utilizare existentă
Art. 5 - (1) În situaţia modificării unei instalaţii de utilizare existentă beneficiarul are obligaţia
să se adreseze OSD cu o cerere, în conformitate cu prevederile Regulamentului şi ale Normelor
tehnice pentru proiectarea, executarea şi exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale
(Norme tehnice);
(2) Cererea menţionată la alin. (1) poate fi depusă în nume propriu de către beneficiar sau prin
intermediul unui mandatar al acestuia.

iar la Art.7 spune:
(4) Anterior încheierii contractului prevăzut la alin. (1), OE are obligaţia de a notifica în scris
beneficiarul referitor la obţinerea de către acesta a acordului investitorului/investitorilor privind
racordarea la instalaţia de utilizare comună, dacă este cazul.
(5) Pentru situaţia prevăzută la alin. (4), modul de defalcare a cheltuielilor şi de atribuire a
cotelor-părţi către investitori se stabileşte pe cale amiabilă sau apelând la instanţa judecătorească competentă.

scuze ca nu stiu daca o fi fost amintit in atatea pagini
mergeti in instanta, iar acesta va fi obligat sa ofere acces dupa ce aceasta ii va stabili cota de despagubire
vecinul nu e proprietar pe teava... este doar utilizator, caci proprietarul de drept este distribuitorul, aceasta facand parte din patrimoniul lor.

n.am timp sa va caut asta, dar cand ajung acasa o sa va indic articolul

succes
REZOLVARE FINALA
Exista 'Regulament privind accesul la sistemele de distributie a gazelor naturale'
cititi Art.15:
Art. 15 (1) Locul si numarul punctelor de delimitare se propun de catre operatorul SD, se
stabilesc de comun acord cu solicitantul, cu respectarea prevederilor legale în vigoare si se
precizeaza în acordul de acces.
(2) La stabilirea punctelor de delimitare se vor avea în vedere:
a) configuratia instalatiei de racordare;
b) limita de proprietate a terenurilor - instalatiile operatorului SD nu se
amplaseaza, pe proprietatea utilizatorului; în cazuri exceptionale instalatiile
operatorului SD se amplaseaza pe proprietatea utilizatorului numai cu asigurarea
dreptului de uz si servitute în favoarea operatorului;
c) posibilitatea de racordare a noi utilizatori din instalatia de racordare.

Rezulta ca acea coloana a fost/trebuia sa fie dimensionata pt conectarea tuturor ap, avand un nr de xx puncte de consum, formate din aragagaz si centrala.
La noi in scara asa a procedat operatorul de distributie. Toti fac asa!

Si cireasa de pe tort, pt vecinul dvs, mare 'proprietar' de coloana... ii cititi, si folositi si in alte formulari oficiale care le veti fol... Art.27 din Regulamentul indicat

Art. 27 Obiectivele aferente instalatiei de racordare realizate în baza contractului de racordare fac parte din sistemul de distributie si sunt incluse în patrimoniul operatorului de distributie.

MULT SUCCES!

Referitor la pret incalzire folosing gaze vs electric.

Am o statistica scrisa de ceva timp, gasita pe net, care spune pretul de producere a unei Gcal si cu ce cantitate se produce din respectivul combustibil:
- caldura electrica: 500 lei / Gigacalorie => produsa cu ajutorul a 1163 kW
- caldura din gaz metan: 120 lei / Gcal => echivalenta cu 116 m3
- caldura din lemne: 95 lei / Gcal => 400 kg de lemne

binenteles, o componenta importanta in pretul final o are izolatia apartamentului, asa cum s-a precizat/indicat

mult succes familiei care a ridicat subiectul, aveti rabddare, folositi pasii mici si in directia buna, rezultatele o sa va surprinda!
Adriantot, moderator