Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un vecin care ne pune in incurcatura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un vecin care ne pune in incurcatura

Buna ziua!As dori si eu un sfat intr-o problema careia nu ii gasim rezolvare. Eu impreuna cu sotul am cumparat un apartament. Acesta se afla intr-un bloc cu 4 etaje, noi locuind la etajul 4. Ne-am mutat de o luna in apartament si am constatat imediat ca este foarte frig.Suntem abonati in sistemul centralizat de incalzire (apa, caldura, gaz). Mentionez ca apartamentul e de 3 camere, cu 2 balcoane inchise, nu in termopan, si izolatie de niciun fel. Astfel fiind situatia si neputand indura frigul, mai ales ca avem si un copil de 2 ani, am luat hotararea ca in primavara sa montam o centrala pe gaz pt incalzire.In blocul in care locuim sunt 10 apartamente, si nimeni nu are centrala de niciun fel.Singurul vecin care este separat cu gazul, dar nu are centrala, are teava de la Distrigaz trasa pana la etajul 1 unde acesta locuieste, evident. Sotul meu s-a dus la acest vecin si i-a cerut permisiunea sa se poata"intepa" in teava sa in vederea montarii unei centrale. Raspunsul vecinului a fost transant " Nu dau voie nimanui pentru ca e teava mea si nu voi permite nimanui nicicand asta pentru nimic in lume". Vazand acestea, sotul meu a adus un specialist de la Distrigaz sa ii spuna la fata locului variante de a ne putea rezolva problema cu centrala. Specialistul ne-a spus ca nu se poate trage alta teava din pricina normelor de siguranta, unica solutie fiind sa il convingem pe acest vecin rauvoitor. Din cate am inteles de la vecinii din bloc, nu el a facut toate demersurile, si a luat toate aprobarile pentru separarea cu gazul, ci un proprietar anterior al apartamentului, primul, el fiind al treilea.Insa el sustine ca poate sa ingradeasca dreptul celorlalti eventuali doritori pt montarea de centrale doar ca este proprietarul acelui apartament. De asemenea , i-a spus sotului meu si altor 2 familii doritoare a se separa cu gazul ca are documente foarte "puternice" verificate de doi experti in care nimeni nu il poate obliga sa dea voie si vecinilor .Sotul meu este de parere ca singurul vinovat si care a generat aceasta situatie este Distrigazul pt ca i-a permis sa fie proprietarul acelei tevi. Ceilalti 2 vecini ai nostri care vor si ei centrala au facut sesizare la Distrigaz si acestia din urma le-au trimis raspuns scris, destul de echivoc, dar din care reiese ideea ca noi trebuie sa il convingem pe vecinul "berbec' intr-un fel sau altul. Intrebarea mea este cum sa determin Distrigazul sa ne ajute pe noi potentiali consumatori sa avem un drept pe care orice consumator din tara asta ar trebui sa il aiba? Sau cum sa gasim o bresa ca acest vecin sa nu mai controleze un bloc intreg in privinta asta fara sa ma duc in instanta? Chiar ne-a si ras in nas spunandu-ne ca si in judecata daca il dam, oricum va castiga. As dori sa stiu care e legislatia in acest context. Am incercat sa ne informam pe internet in legatura cu situatia ivita, insa nu am gasit nimic. Va rog, daca ne puteti da niste sfaturi sau daca ati mai intalnit situatii de acest gen si care a fost rezolvarea, va rugam sa ni le expuneti.Multumirile mele si "La multi ani"!
Buna seara ,va multumesc tuturor pentru interesul acordat acestei situatii reale , imi cer scuze ca nu voi putea raspunde punctual tuturor , insa voi incerca sa creionez /punctez doar cateva detalii momentan : 1 nu este vorba de bani aici , firma agreata romgaz ce a venit la fata locului a vehiculat o suma de 800 ron / metru liniar , eu stiu ca oricat mi-ar cere vecinul , justificat ori nu , eu as plati deoarece stiu sigur ca-mi voi recupera investitia 2 sunt constient ca toate aceste formalitati sunt de durata , tocmai de aceea am inceput deja demersurile . Sotia mea a deschis acest subiect tocmai in ideea de a ma convinge pe mine ca doar vecinul este de vina
zara518, utilizator
Imi pare enorm 800 de lei/metru, enorm, nu stiu ce firma sanatoasa la angajati v-a sugerat un astfel de pret, sincer. E absurd.
Nu va puteti recupera oricat va cere vecinul, caci legea vorbeste de o despagubire care i se cuvine, despagubirea inseamna ca bugetul omului a suferit o paguba. Daca paguba pentru bransare a fost de 9 lei, ii puteti plati 500 de lei, dar la urmatorul veci trebuie sa luati 3 lei. Daca vecinul acela va accepta sa va dea 700, ok, dar daca nu-i place suma si ajunge in instanta, atunci va datoreaza 3 lei.

Cum zicea cineva pe pagina anterioara ca s-a invartit in jurul cozii, vazand hatisul din domeniu, va recomand cu tarie sa nu faceti demersuri fara ajutor de specialitate. Cat despre firma, nu stiu daca ei deja v-au facut proiectul sau nu, daca le-ati achitat si ce, isna as renunta la ei.
Buna seara ,
mii de scuze , din dorinta de a raspunde si a nu sta nepasator , vazand ca subiectul
este tratat cu maxima seriozitate am incercat sa raspund in mare tuturor , fapt pentru care am facut o grava eroare
in loc de 800 am vrut sa scriu 80 RON / metru liniar (800 000 lei vechi )
AVLIL , I-am expus situatia cu teava lui Gigel pe proprietatea mea ( insa nici macar eu nu cred in asta ) desigur , in gluma , neoficial , la cea de-a doua discutie amiabila .
mi se pare chiar absurd deoarece sunt ultimul venit si nu cred ca trebuie sa fac prea multa atmosfera .
inclin sa cred ca aceasta situatie trebuie tratata ca si defect ascuns si mai degraba
reziliez contractul cu fostii proprietari ( trebuie sa fac sapaturi si sa vad exact cum au stat lucrurile )
pe ce temei legal ar trebui sa dau eu in judecata un proprietar care a devenit ( sau nu ) proprietar de drept asupra tevii odata cu apartamentul ?? , tinand cont ca nu el a umblat dupa semnaturile vcecinilor , nu a consumat nici timp , nici nervi ori bani pentru asta

ora tarzie la care am publicat mesajul , oboseala , si-au spus cuvantul .
inca o data mii de scuze pentru aberatie .
sa va spun cam ce am inteles eu pana acum :
1 sesizare distrigaz cu temei juridic
2 sesizare asociatie proprietari si impunerea unei adunari generale ( se pare ca nu a mai avut loc una de cel putin 5 ani , evident temei juridic
3 sesizare ANRE cu temei juridic
4 notificare proprietar nou ( cel ce este contra tot si toate )
5 notificare , eventual solicitare explicatii prim proprietar , pentru ce a ridicat teava si
cu ce scop , doar sa sicaneze vecinii ( pentru ca este anormal sa te separi de la gaz , sa platesti exact cat consumi si sa nu instalezi central termica )
6 invitatie in instanta toti factorii implicati , deoarece nici macar eu nu stiu cui sa ma adresez si cine poarta vina ( exclusiv si implicit ) iar timp si nervi pentru a studia toate legile gandite sau nu , bune ori foarte bune nu prea mai am
mai nou , constat cu stupoare ca si ca sa circuli pe strada trebuie sa stii cel putin jumatate din legislatie .
suntem un popor fericit

eu stiu asa ....
1 pur si simplu trebuie sa instalez centrala termica deoarece am frig in locuinta iar ca sa fac si eu o baie normala , trebuie sa astept sa curga un metru cub de apa
rece ( pe care sa o platesc ca si fierbinte ) pentru a beneficia de 50 litri apa calduta
2 voi reusi intr-un final ceea ce mi-am propus , sunt ferm convins
3 tocmai pentru ca suntem in perioada de iarna am inceput deja demersurile , ca cel tarziu in 2 ani sa am centrala termica instalata
4 in incercarea de a trai civilizat in secolul 21 voi incerca sa evoluez , prin a renunta la caldura centralizata cu costuri duble
5 dupa cum spuneam mai sus , cunosc beneficiile si stiu cam cat trebuie sa alergi pentru acest drept ( am instalat centrala in alt oras insa formalitatile au durat doar 2 luni , in conditiile in care era cam pe la inceputuri - 2002 si chiar daca toti incercau sa ma descurajeze ca voi recupera investitia in 3 -4 ani , eu am recuperate-o in 2 ani dupa care am mers pe plus
6 ceea ce nu inteleg si nu am sa inteleg vreodata este nimicnicia , rautatea umana ,
invidia si tot restul ( daca suna aiurea , scuze )
Adriantot, moderator
Cu instanta imi stiti parerea dar, trebuie sa va spun ca eu am 2 inclusiv cel care ne-a mintit ref. la parcare care au tras teava (proiectul include si centrala) NUMAI pt gaze....in blocul nostru cota parte de gaze reprezinta cam jumatate din incalzirea cu apometre.
Complectare pt e am mai spus, am o fosta colega din Ploiesti, care nu are probleme cu caldura sunt bransati de una din rafinarii cu agent termic secundar si care, din 2005 a facut TOTI pasii pe care i-ati enumerat Dvs. mai sus pt a se separa de gaze, pt care plateste enorm. Asta in cond. in care ei vin seara, mancarea e adusa :la sufertas" de socrii, copii folosesc cuptorul e micounde iar colega mea gateste doar sambata! SI NICI AZI NU E BRANSATA LA ACEA TEAVA DE GAZ!
Altfel spus sunt destui care doresc sa scape de plata gazelor tip pausal.
In etapele pe ca Dvs doriti sa le urmati, TOTUL depinde de CATI sunteti si mai ales, dar mai ales de cat SERIOSI sunt!
Succes!

Iar pentru pct 6..bine ati venit in lumea mea!
Adriantot, moderator
credeti oare ca daca as angaja un avocat care sa se ocupe de speta as avea oare mai multe sanse de izbanda ??? !! in sensul ca ii expun situatia iar dumnealui / ei sa se ocupe pana la final astfel incat eu sa am caldura proprie la un pret rezonabil iarna viitoare ??
sau sa reziliez contractul de vanzare al apartamentului pe motiv de vicii ascunse ?
va multumesc anticipat