avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana-MariaIon

Activitate Roxana-MariaIon

Buna seara,

Situatia mea este urmatoarea: am participat la un business sub forma de "gentleman's agreement", iar profitul cuvenit ar trebui sa imi vina sub forma unui imobil din partea srl-ului care a facut dezvoltarea. Cum as putea finaliza tranzactia, fara a mai vira contravaloarea imobilului in conturile firmei. Daca as merge pe aceasta varianta, ar trebui sa contractez un credit si daca se poate as vrea sa evit acest lucru.

Multumesc
Buna ziua,

In anul 2014, am avut urmatoarea situatie:
"Sunt insarcinata in 4 luni, urmand sa nasc la inceputul lui martie 2015.
Situatia mea este urmatoarea: am absolvit masterul cu examenul de dizertatie sustinut in luna iulie 2014, apoi am intocmit un dosar pentru indemnizatia de somaj in luna august urmand ca in luna octombrie sa incep sa primesc aceasta indemnizatie (asa mi-au comunicat cei de la somaj sa revin in luna octombrie pentru indemnizatie)."

Am intocmit dosarul de CCC si in perioada, martie 2015 - feb 2017 am beneficiat de indemnizatia de crestere copil.
Acum am urmatoarele intrebari:
1. Daca eu in 2014 nu eram angajata, iar acum ma angajez, voi putea beneficia de stimulentul de insertie pana cand copilul va implini varsta de 3 ani?
Sau acest stimulent de insertie se aplica doar persoanelor care erau angajate in momentul in care au intrat in CCC?

2. Daca sunt eligibila, desi eram in somaj in momentul in care am intrat in CCC, cu cat timp inainte trebuie sa ma angajez pentru a beneficia de acest stimulent?

Multumesc anticipat
Va multumesc pentru raspuns!
Va multumesc pentru raspuns ! Referitor la perioada in care ma aflu in somaj :
1. Ce se intampla daca reusesc sa ma incadrez in munca pe o perioada de cateva luni care raman pana la nastere?
2. Care va fi baza de calcul pentru indemnizatia de crestere a copilului in aceasta situatie?
3. Ce se va intampla in cazul in care veniturile vor fi sub minimul pe economie?

Multumesc anticipat!
Buna ziua ! Sunt insarcinata in 4 luni, urmand sa nasc la inceputul lui martie 2015.
Situatia mea este urmatoarea: am absolvit masterul cu examenul de dizertatie sustinut in luna iulie 2014, apoi am intocmit un dosar pentru indemnizatia de somaj in luna august urmand ca in luna octombrie sa incep sa primesc aceasta indemnizatie (asa mi-au comunicat cei de la somaj sa revin in luna octombrie pentru indemnizatie). Intrebarile la care nu am gasit inca un raspuns clar sunt:
1. Chiar daca voi incepe sa primesc indemnizatia de somaj din luna octombrie 2014, plata se va face retroactiv, incepand cu 1 august 2014?
2. Daca plata indemnizatie de somaj se va face retroactiv, inseamna ca la data de 1 ianuarie 2015 se va termina somajul.Prin urmare, perioada ramasa din momentul terminarii somajului pana cand nasc(luna martie )va ramane descoperita dpdv fiscal?
3. Am dreptul la cele 126 de zile de concediu prenatal?
4. Si cel mai important: am dreptul sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului dupa ce nasc?

Multumesc anticipat!