Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Eligibilitate stimulent de insertie daca in momentul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Eligibilitate stimulent de insertie daca in momentul intrarii in CCC eram in somaj

Buna ziua,

In anul 2014, am avut urmatoarea situatie:
"Sunt insarcinata in 4 luni, urmand sa nasc la inceputul lui martie 2015.
Situatia mea este urmatoarea: am absolvit masterul cu examenul de dizertatie sustinut in luna iulie 2014, apoi am intocmit un dosar pentru indemnizatia de somaj in luna august urmand ca in luna octombrie sa incep sa primesc aceasta indemnizatie (asa mi-au comunicat cei de la somaj sa revin in luna octombrie pentru indemnizatie)."

Am intocmit dosarul de CCC si in perioada, martie 2015 - feb 2017 am beneficiat de indemnizatia de crestere copil.
Acum am urmatoarele intrebari:
1. Daca eu in 2014 nu eram angajata, iar acum ma angajez, voi putea beneficia de stimulentul de insertie pana cand copilul va implini varsta de 3 ani?
Sau acest stimulent de insertie se aplica doar persoanelor care erau angajate in momentul in care au intrat in CCC?

2. Daca sunt eligibila, desi eram in somaj in momentul in care am intrat in CCC, cu cat timp inainte trebuie sa ma angajez pentru a beneficia de acest stimulent?

Multumesc anticipat
Roxana-MariaIon a scris:

......
Am intocmit dosarul de CCC si in perioada, martie 2015 - feb 2017 am beneficiat de indemnizatia de crestere copil.
Acum am urmatoarele intrebari:
1. Daca eu in 2014 nu eram angajata, iar acum ma angajez, voi putea beneficia de stimulentul de insertie pana cand copilul va implini varsta de 3 ani?
Sau acest stimulent de insertie se aplica doar persoanelor care erau angajate in momentul in care au intrat in CCC?

2. Daca sunt eligibila, desi eram in somaj in momentul in care am intrat in CCC, cu cat timp inainte trebuie sa ma angajez pentru a beneficia de acest stimulent?

Multumesc anticipat

1. Acest stimulent de insertie se acorda persoanelor care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, obţin venituri din salarii şi asimilate salariilor, din activităţi independente şi din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură supuse impozitului pe venit.

2. OUG 111/2010 și normele metodologice de aplicare a acesteia prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

3. Asadar, pentru a beneficia de stimulent de insertie pana la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, va trebui sa incadrati in munca inainte de decembrie 2016.

In speta, nu va incadrati in conditiile mentionate de lege pentru a beneficia de stimulent de insertie pana la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani.