avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgianaChirila

Activitate GeorgianaChirila

Răspuns la discuția Inchidere SRL - asociat disparut
Mulțumesc pentru răspuns.
Pot solicita doar eu, in calitate de administrator sau trebuie și moștenitorii asociați?

Se depune aceasta cerere la ONRC?

Mulțumesc.
Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema putin mai complicata: sunt asociat intr-un SRL cu 3 asociati, detin 20% din partile sociale si sunt si administrator.
Cel de-al doilea asociat este disparut, nu reusim sa dam de el desi de-a lungul timpului am mai incercat acest lucru.
Cel de-al treilea asociat a decedat, urmand ca mostenitorii sa preia partile sociale si sa inregistram la ONRC acest lucru (este posibil oare fara acordul tututror asociatiilor?)

In prezent, as dori ca firma sa se inchida. Mentionez ca, nu exista bunuri sau datorii si as dori sa stiu care este varianta optima sa fac acest lucru?

Multumesc anticipat

Buna dimineața.
Mulțumesc pentru răspuns. Sunt șanse sa se ajungă la a treia instanța având in vedere ca e definitiva. Aici este nelamurirea..
Mulțumesc pentru răspuns!
Buna seara,
Pe portalul instanței de judecată.
Buna seara!
Am și eu următoarea nelămurire: am depus pe rolul Tribunalului București, secția contencios o acțiune prin care am solicitat anularea unor titluri executorii emise de către ANAF.
Instanța a admis cererea mea, ANAF a depus apel, acesta judecându-se la Curtea de Apel.
Aceata instanța a respins apelul declarat de ANAF, cu mențiunea definitiva, termenul de recurs fiind de 15 zile de la comunicare.

Întrebarea mea este dacă hotărârea este sau nu definitiva? ANAF mai poate sa declare recurs?
Precizez ca hotărârea nu este încă redactata, am văzut soluția pe site-ul instanței și nu știu cum sa procedez.
Mulțumesc anticipat!
Buna ziua.

Mulțumesc pt răspuns!
In acest caz, trebuie sa o chem și pe fiica mea in instanța?
Ei sunt divortati, dar locuiesc inca in aceeași casa. Fiica mea și copiii la parter și etaj și fostul ginere la mansarda.
El are o atitudine foarte urâta fata de mine, nici buna ziua nu îmi da când ma vede.

Acțiunea de partaj împotriva fostului sau soț? Și ce sa solicite?
Mulțumiri.
Banii au fost transferați in contul fiicei mele fără nicio mențiune de împrumut sau altceva..
Mulțumesc pentru promptitudinea răspunsului.

Banii au fost dati prin transfer bancar. Am acte doveditoare in acest sens.
Prescriptia de la ce data curge?

Cu stima.