avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate VintilaRomeo

Activitate VintilaRomeo

Cand m-am dus sa platesc impozitul la masina, casiera mi-a spus ca am si 2 amenzi ptr. rovigneta, din 2011. Ne stiind despre ce este vorba, am spus ca nu am primit nimic acasa, asa ca nu am de ce sa platesc asa ceva. Dupa un timp, am spus ca daca am amenda, tot va trebui sa o platesc si m-am dus si am platit-o. Dupa cateva zile, am primit acasa o scrisoare din care rezulta una din amenzi(atunci am vazut-o prima data - macar daca o primeam, ma duceam si plateam jumatate in 48 ore)...deci ar trebui sa o primesc si pe a doua??? Acum, n-ar fi fost o problema, ca oricum le-am platit dar vad mai departe ca am fost judecat, fara sa fi fost vreodata citat si chiar executat la banca inainte de a primi aceasta scrisoare. M-am dus la Circa Financiara de unde am scos documentul ca nu am nici o datorie catre nimeni si apoi la banca sa le predau. A doua zi, ma suna cei de la banca si imi solicita sa aduc o instintare de la executor, ca nu am datorii????? Acum o luna a iesit legea prin care se anuleaza toate aceste amenzi care vin sub aceasta forma(adica nu vin), acum sa ma trezesc executat, fara cunostiinta si cu banii achitati. Va rog sa ma indrumati cum sa procedez pentru anularea amenzilor, recuperarea banilor si stingerea fata de acel executor si banca? Multumesc anticipat?
Răspuns la discuția Recuperare TVA
Am prieteni care au venit din Germania, Franta, Anglia si Canada. Acolo asa se practica atat pentru straini cat si pentru autohtoni
Discuție Recuperare TVA
In Uniunea Europeana TVA-ul este inapoiat persoanelor fizice din 3 in 3 luni sau dupa 12 luni si celor care au fost in vizita, la plecarea din tara lor(dupa toate bonurile fiscale luate de la orice magazin). La noi nu functioneaza asa ceva? Si daca nu, de ce nu functioneaza?
Noua ni se impoziteaza salariile la serviciu o data angajatorul pentru stat apoi din salariu nostru, pentru stat iar cand mergem la magazin mai lasama si acolo TVA + accize. Pana la urma noi pe ce muncim? Se pare ca, de fapt salariul este mult mai mic decat ar trebui. Nu credeti?
Multumesc anticipat si daca ne puteti indruma ce sa facem sa recuperam acesti bani.:(
Multumesc.:(:sorry::((X-(
Multumesc
Unde pot sa fac aceasta sesizare-adresa sau email (Sesizati oficial serviciul de indrumare si sprijinire asociatii de proprietari)? cu privire la faptul ca administratorul este si presedinte si ca nu calculeaza bine cotele la intretinere?
Multumesc:(+faptul ca nu plateste impozit pe venitul realizat di activitatile de mai sus?:((
De mai multi ani avem un administrator, care este si presedinte in acelasi timp.
Am avut o sedinta din care rezulta ca d-lui face calculul la intretinere cu penalitati de 0.2% in loc de procentele pe care le primeste de la furnizori.((mentionez ca acesta este un bloc social si lumea din bloc este mai mult saraca decat spre bine, multi nu mai au servici (iar acestia si-au manifestat la ultima sedinta o cerere prin care sa se calculeze penalitati la nivelul fiecarui furnizor), iar conform legii, la un bloc social de asemenea dimensiune se recomanda a se calcula penalitatile la nivelul cererii furnizorilor. In afara de aceasta tot conform legii penalitatile nu au voie sa depaseasca datoria lunara, adica daca avem o intretinere de 150 lei, penalitatea nu poate sa fie mai mare de 150 lei(Legea 230/2007 Art. 49. - (1) Asociatia de proprietari(in cazul nostru locatari chiriasi la AFI Bucuresti, poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.)iar la noi a fost cca. 225 lei penalitati.
Alta problema importanta este ca d-lui (administratorul are o suma frumusica la salariu) dar nu plateste la stat acele 21,5% impozit si sanatate (nici pentru femeia de serviciu), cum platim toti care mai lucram ceva suplimentar in alte parti(pe langa servici).
Va rog sa ne sfatuiti ce sa facem?
Multumim anticipat.