avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Activitate chachynelu

Activitate chachynelu

Va multumesc!
Buna ziua!
Am un contract de concesiune, pentru o pasune, incheiat cu primaria comunei. Contractul dateaza din 2008, am platit pana acum toate darile aferenate. M-am trezit ca pe o bucata din suprafata care mi-a fost data urmeaza sa se construiasca o ferma de porci. Am intrebat la primarie si mi s-a spus ca s-a aprobat in consiliul local construirea acelui complex si ca o sa imi dea in alta parte. Este incheiat un alt contract de concesiune pentru acea suprafata, dar nu s-a modificat contractul meu. Ce pot face? Merg la tribunal sa fac plangere? Cum ma sfatuiti?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am o mica problema: am fost oprit de o masina de la rutiera pe motiv ca am depasit viteza legala (doar ce plecasem de pe loc, cam 150 m, in oras, cu Logan 1,4 benzina), cu toate ca nu cred ca ajunsesem asa repede la 70 km/h. Aveam centura. Sare agentul din masina si incepe cu fraza: "Stiti ce-ati facut?" La-am intrebat si eu: "AM omorat pe cineva?" Si a inceput cu actele: asigurare, rovinieta, tot cauta ceva... I-am prezentat toate actele. Apoi a cerut sa-i prezint buletinul. I l-am prezentat tinandul la mine in mana, nu i l-am inmanat. Cred ca asta la infuriat.. A inceput sa scrie un PV.. AM stat vreo 10 min sa-l astept sa termine... apoi am plecat. Nu am semnat nimic.. Acasa nu am primit nimic prin posta. Ma trezesc ca ma opreste un alt agent de curand si imi spune ca am 9 puncte: pt viteza, refuz prezentare documente legale, vorbit la telefon. Ce pot face in aceasta situatie? Sa fac contestatie imi trebuie procesul verbal..
Va multumesc
Buna ziua!
Am o intrebare: se poate lua concediu de odihna intre concediul postnatal si concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani? Adica este obligatoriu sa intri in crestere copil imediat dupa concediul postnatal?
Va multumesc!