avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1523 soluții astăzi
Forum Activitate adicsx101

Activitate adicsx101

Răspuns la discuția pensie anticipata
Pensia anticipată parţială se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, persoanelor asigurate care au realizat stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
Conform anexei nr 5 la Legea nr 263/2010, cei nascuti in august 1960, se pensioneaza la implinirea varstei standard de pensionare in iunie 2022, varsta la iesirea la pensie 61 ani si 10 luni, stagiu complet de cotizare 31 ani si 10 luni iar stagiu minim de cotizare 15 ani.
Penalizarea este de 0.75%/ luna . Deci, daca iesiti la pensie anticipata partial, o sa aveti penalizare de 60 luni X0.75%= 45%
Firma cumnatului meu (turc) a fost verificata de vama si anaf, a primit o amenda de aproape 3 milioane lei noi pentru ca exista diferenta de valoare intre sumele trecute in facturi si valoarea adevarata a marfii, plus dobanzi si penalitati pentru TVA neplatit. s-a facut o contestatie la executare, pe internet apare ca a inceput executarea silita a firmei. Cumnatul meu este acum in Turcia, m-ar interesa sa stiu daca poate pati si el ceva, daca i se poate pune intedictie de intrare in Romania, daca poate fi arestat daca vine in tara, daca nu plateste amenda, poate fi executat si el sau doar bunurile firmei? Este vorba de un SRL cu asociat unic, cumnatul meu este si asociat si administrator. Multumesc anticipat, sper sa primesc un raspuns ok
Buna ziua.

Am nevoie urgenta de un avocat turc/ vorbitor de limba turca, specializat in drept comercial si fiscal.
:(