avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate isa1987

Activitate isa1987

buna seara,
problema mea este mai complexa si am pus 2 intrebari pt a incerca sa imi fac o parere despre cum stau lucrurile dar ca sa am un raspuns complet si corect o sa incerc sa va dau mai multe detalii.
sunt divortata si am un copil, de ceva timp am o relatie si persoana cu care sunt are un apartament la care imi tot spune ca vrea sa il treaca si pe numele meu, el are o datorie de aproape 5000 lei la intretinere. eu ma gandeam sa il ajut cu plata restantei dar numai pe baza unui document legal din care sa imi pot recupera banii. am mai multe nelamuriri: pe ce baza(document) il pot imprumuta?, cat m ar costa actul?, daca nu imi restituie banii pot cere drept la apartamentul lui(oricum vrea sa il treaca pe numele meu)? daca mi ar dona jumatate din apartament care ar exista costuri si daca da care ar fi acelea?, daca imi doneaza acum peste cativa ani daca se razgandeste exista vreo posibilitate sa pierd partea de apartament?poate trece apartamentul pe numele copilului meu?
astept cu interes si nerabdare raspunsurile dumneavoastra si sper ca nu am plictisit pe nimeni cu un mesaj asa lung, o seara buna!









buna seara,
este o persoana care doreste sa treaca apartamentul pe numele meu, cum se poate face mai exact acest lucru? cum se numeste un astfel de act? cat ar costa? mentionez ca trecerea s ar face fara costuri, adica nu imi cere nici un ban pur si simplu vrea sa fiu si eu alaturi de el proprietara a apartamentului. si...ce clauze ar putea sa puna, mi a spus ceva de genul cat sunt cu el am dreptul la apartament dar daca il parasesc imi piers accest drept, se poate pune o astfel de clauza in act?multumesc!.
buna ziua,
doresc sa imprumut pe cineva cu 1000euro dar nu stiu ce act trebuie sa fac la notariat ca sa imi primesc banii inapoi si ce conditii trebuie sa pun, ma poate ajuta cineva?
legat de conditii nu vreau sa fie doar daca nu imi da banii il dau in judecata vreau sa fiu sigura ca primesc ceva in schimb sau ce conditie este sigura, directa ca imi voi recupera banii???