avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate Tarheb

Activitate Tarheb

Buna ziua,

Ieri am primit un aviz de la "sameday" in cutia postala, ce spunea sa ridic o scrisoare recomandata incepand de azi, din sediul de pe Sos Iancului Nr 37 Bl 103.

Am fost sa ridic scrisoarea si mi-au dat un plic cu hartia asta:
[ link extern ]
(numarul e scris corect aici...)

Au cam tras-o de par cu cele 60 de zile, ce pot sa zic. De la 1 iulie la 31 august pentru scrisoare de la curier si 1 septembrie sa primesc hartia lor.

Puteti sa imi spuneti de cand intra in vigoare cele 2 zile lucratoare de cand poatt plati doar jumatate?

Dupa ce merg la sediul lor din udristei?



Buna ziua,

Astazi am gasit un bilet pe parbriz, ce spune ca autoturismul a fost parcat intr-o zona neregulamentara, fotografiat si sa ma prezint pentru procesul verbal.

In aceasta instiintare, numarul de inmatriculare este scris gresit. In loc de JZW este ZJW.

O poza a acestul bilet se gaseste aici, nu am gasit cum sa atasez poza la acest mesaj: [ link extern ]

Cum procedez mai departe?
1. Ma duc la adresa respectiva sa imi completeze procesul verbal, si astept sa vad daca este pe numarul corect sau nu?
2. Ma duc si le spun ca e gresit si sa completeze pe numarul corect?
3. Le spun sa se uite in poza sa treaca numarul corect? (nici nu stiu daca au poza la indemana dar totusi este treaba lor sa verifice)
4. Astept sa vina prin posta procesul verbal, si sa vad daca este completat cu numarul corect?
5. In instiintarea primita scrie ca daca nu ma prezint in 5 zile, va fi declansata "procedura de sanctionare in lipsa". Ce inseamna asta mai precis, va trebui sa platesc mai mult?
6. Daca nu ma prezint si astept procesul verbal prin posta, voi mai putea achita doar jumatate? (am citit intr-un articol ca in 15 zile se poate achita doar jumatate)
7. Daca procesul verbal va fi tot pe numarul gresit, are sanse de castig contestatia, daca au facut si fotografie cum spune in bilet?
Revin cu un update:

Am discutat din nou cu presedintele si a spus ca ei au hotarat sa fie 30 de zile in loc de 15.

A spus ca fiindca legea respectiva spune:

(1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:

r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu
domiciliul în cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna;

stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita în scris scutirea
de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna,conform hotarârii adunarii generale;


S-a legat de partea a 2-a ca au stabilit sa fie 30 in loc de 15.

Nu inteleg. Daca prima parte spune ca o persoana trebuie sa fie la domiciliu peste 15 zile ca sa intre la intretinere, cum sa ceara minim 30 de zile pe luna lipsa ca sa NU FIE adaugata la intretinere?

Se contrazice! Adica conform la regula lor cu 30 de zile, daca un locatar lipseste 28 de zile pe luna ei il pun la intretinere, cu toate ca aceeasi lege spune ca trebuie sa fie mai mult de 15 acasa pentru a fi trecut.
Adriantot a scris:

Calculele dumneavoastra sunt eronate. Daca lipseste 90% din timp inseamna ca este prezent in asociatie 10% din timp. Dar spuneti sa sta in asociatie 7-10 zile ceea ce inseamna 25-30% ca ar sta in asociatie, lipsind doar 70-75%.


Imi cer scuze pentru neintelegere - prin 90% m-am referit in ansamblu, el nefiind prezent in fiecare luna 7-10 zile.
De exemplu intr-o luna vine si sta 10 zile iar apoi lipseste 1-3 luni, vine iar o saptamana si tot asa. Am aproximat un 90% in aceasta situatie. Este in alta localitate si vine foarte rar in Bucuresti.

Cheltuielile lunare pentru o persoana la intretinere sunt de aproximativ 30 de lei.

PS: Doresc si sa il scoata permanent de la intretinere - sa il adauge doar cand anunt ca sta cel putin 15 zile, dar presedintele blocului spune sa fac cerere in fiecare luna, nu inteleg de ce...
Buna ziua,

Am discutat cu el, s-a contrazis si i-am spus de articolul 17

(1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:

r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu
domiciliul în cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna;

stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita în scris scutirea
de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna,
conform hotarârii adunarii generale;

Argumentul lui este ca scrie "cel putin" si "minimum", iar 30 > 15.

Mie nu mi se pare interpretabila legea, eu inteleg ca:
- pentru adaugarea la intretinere - trebuie sa locuiesti minim 15 zile pe luna
- pentru scoaterea de la intretinere - trebuie sa lipsesti minim 15 zile pe luna

Adica cine e prezent minim 15 zile - intra la intretinere, daca lipseste minim 15 zile - nu intra la intretinere. Daca pune 30 la partea a 2-a cum zice el, se contrazice cu prima parte - daca nu esti prezent 15 zile sa fii adaugat la intretinere, de ce sa lipsesti 30 ca sa fii scos?

E corect sau gresesc?
Buna ziua,

Incerc sa scot de la intretinere pe fratele meu ce locuieste momentan in alta parte (90% din timp, uneori mai vine in vizita 7-10 zile lunar maxim).

Mi s-a dat o cerere de la presedintele blocului pentru adaugare/scoatere de persoane de la plata intretinerii.

Pe cerere scrie ca este valabila doar daca lipsa persoanei de la domiciliu este de "cel putin 30 de zile calendaristice".

Puteti sa imi spuneti va rog daca este legal acest lucru?

Eu stiam ca pentru ca o persoana sa fie luata in calcul la intretinere trebuie sa fie prezenta minim 15 zile la domiciliu.
Dar conform acelei note din cerere, cu toate ca prezenta este doar de 7-10 zile se aplica faptul ca nu a lipsit 30 de zile si este trecut in continuare la intretinere. Este legal?
Răspuns la discuția Succesiune casa parinteasca
@GermanAlex: Testamentul nu poate fi atacat?

@CRM2013: Parintii i-au luat mai casa pentru ca era mai mare, iar apoi i-au spus sa renunte la partea lui pentru mine, dar el a refuzat. Atunci parintii au vrut sa imi vinda mie apartamentul dar nu au mai apucat. Acum nu se mai poate face act de vanzare-cumparare, iar tata este foarte bolnav; el vrea sa imi lase mie apartamentul sau o cota mai mare de 50%. Fratele nu are dreptate, are doar o nesimtire foarte mare si nu s-ar simti deloc vinovat sa ma lase pe drumuri (cred ca chiar vrea asta).
Răspuns la discuția Succesiune casa parinteasca
Din ce am auzit de la un notar (care nu a explicat foarte bine din pacate), nu se mai poate face act de vanzare cumparare din moment ce nu mai traiesc amandoi.

Imparteala frateasca nu este deloc dreapta, pentru ca el deja a primit o garsoniera cu spatiu jumatate cat cel al apartamentul iar eu nu am primit nimic. Atunci cand se va face imparteala el o sa aibe unde sa stea dar eu nu, o sa fiu pe drumuri - ceea ce nu e deloc corect.

In plus, mai mult eu am grija de tata, el gasind diverse scuze si bagandu-ma pe mine la inaintare.

Ce pot face pentru a fi imparteala mai corecta si sa nu fiu defavorizat?

PS: Mentionez ca succesiunea dupa moartea mamei nu s-a facut inca, nu stiu daca este o problema acest lucru.
Buna ziua,

Am o nelamurire, daca ma puteti ajuta sau sfatui in aceasta privinta.

Mama a murit acum 6 luni, iar tata urmeaza si el in curand din pacate.

Suntem doi frati. Dupa ce se face succesiunea parintilor in mod normal impartirea este de 50-50% dar fratelui meu i-au cumparat parintii o garsoniera confort 1 direct pe numele lui dupa ce a vandut mama casa bunicii (a mamei ei).

El era student atunci (nu poate justifica faptul ca a avut el banii sa plateasca), dar totusi acum el insista sa primeasca 50% din casa parinteasca (apartament 3 camere) cu toate ca el si-a primit deja o parte substantiala iar eu nu am primit nimic.

Intrebarea este daca se pune la socoteala garsoniera pe care a primit-o deja sau nu. In cazul in care el refuza sa recunoasca garsoniera primita (el zice ca nu conteaza), trebuie sa ajungem in instanta pentru impartirea corecta?

Mie nu mi se pare corect sa impartim 50-50 din moment ce el deja a primit o garsoniera cu suprafata jumatate din cea a apartamentului parintesc.

Astept un raspuns si va multumesc anticipat.