avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate validiavali

Activitate validiavali

buna ziua,
trebuie sa angajez un sofer autocamion, azi 15.06.2015 s-a hotarat angajarea lui, il transmit si il inregistrez in revisal cu data contractului 15.06.2015 si inceperea activitatii din 16.06.2015 , dar conform dispoziitiilor primite de la dispecerul de transport , el incepe activitatea tot din 15.06.2015. ( merge in cursa seara pe 15.06.2015 si nu 16.06.2015)
pot sa il transmit in 15.06.2015 cu data inceperii activitatii tot pe 15.06.2015?
buna ziua,
daca am mai mult de 50 de angajati pe firma , trebuie depusa ceva declaratie in legatura cu angajatii? inafara de 112
pot sa platesc decontul 542 din registrul de casa si atunci cu acea plata sa depasec plafonul zilnic de10000 lei ?
daca un angajat este in concediu de odihna din 29.12.2014 pana in 14.01.2015 , si in 15.01.2015 inceteaza contractul individual de munca, ii se mai mareste salarilu de la 900 lei la 975lei?
Discuție Cerere ANL
Buna ziua,
In urma cereri depuse la primarie pentru o locuinta cu chirie ANL mi s-a spus ca nu mai sunt libere , drept urmare nu mi se va aproba .
vreau sa spun ca eu stau in chirie (fara contrat) intr-un apartament ANL de la un alt chirias care are contract de inchiriere, nu mai are loc de munca in oras, nu mai locueste acolo , dar incontinuare are contractul cu primaria.
De ce respectivul chirias are voie sa il subanchirieze? eu i-am platit lunar chiria la respectivul prin banca , deja de 1 an de zile
Cei de la primarie mi-au spus sa fac reclamatie, daca vreau, ca ei nu au ce sa verifice, prin urmare am depus si reclamatia la primarie si nu se rezolva nimic.Iintrebarea mea este unde trebuie sa ma adresez mai departe? La primaria respectiva sunt si alte locuinte predate de cei care au stat acolo si s-au mutat, dar nu se mai face comisie pentru noile cereri. Mentionez ca indeplinesc toate conditiile petru o locinta ANL. Va multumesc