avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate miki36

Activitate miki36

Răspuns la discuția Insolventa firma
Buna ziua, revin cu discuția de închidere, intre timp firma este inactiva, dar datorii se tot strang. As dori sa stiu care sunt costurile si daca ma puteți ajuta sa reusesc sa inchid firma fara a achita datoriile care crex ca au juns aproape de 50000,desi nu inteleg desi este inactiva, angajați nu sunt înregistrați costuri la buget tot vin. Multumesc!

Ionita Cristina Avocat a scris:

Pentru a deschide insolventa/falimentul nu va încadrați pentru ca nu aveti valoarea minima de 40.000 ron. Puteti incerca dizolvare in instanta. Si apoi radierea. Din ce luna ati hotarat suspendarea si pentru ce perioada? Pentru detalii, imi puteti scrie prin mesaj.


Buna seara, In anul 2015 am infiintat o firma pe care am suspendat-o in 2016 pentru ca nu a mers deloc aducem bani din casa pentru chirie.Datori la stat sau tot acumulat, desi nu mai exista angajati , firma are stocuri zero tot vin prin posta de plata. Vreau sa stiu ce pot face sa reusesc sa inchid firma , si totusi sa evit platile care sunt undeva la 10000-15000 .firma nu are datori la niciun furnizor.Se poate intra in insolventa.Care ar fi cheltuielile pentru avocat.Ma poate ajuta cineva cu un sfat o indrumare.Multumesc!
Răspuns la discuția Inchidere firma cu datorii
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Va putem contacta pentru consultanta,ne puteti ajuta cu un lichidator
Buna ziua,
In anul 2015 in luna Iulie am avut o firma,din pacate nu a functionat ieseam numai in minus,aduceam bani de acasa pentru chirie,in 2016 in luna Mai am suspendat activitatea.Nu am reusit sa platim la stat ,si avem datorii in jur de 15000. Exista o solutie sa pot inchide firma,si sa nu platesc datoria,sau sa o pot plati esalonat in decurs de 2-3 ani. Cu cat tin firma suspendata ,am observat ca mai vin datori lunare catre stat desi nu mai exista niciun angajat pe firma. Ce pasi ar trebui sa urmez.
Multumesc.
Multumesc
in contractul de munca am 20 de zile pe an
Buna ziua,
am semnat un contract dar mi s-a spus ca nu am un an intreg lucrat si nu pot beneficia de concediu pe 2016.
Buna ziua,
sunt angajata la o firma din 18 APRILIE 2016,vreau sa stiu daca am zile legale pentru concediu de odihna pana la sfarsitul anului 2016 si ce lege exista in acest sens. Va multumesc
Buna ziua, pe data de 26 August m-am angajat la o firma ,la interviu mi s-a spus salariu pe care il voi avea pe luna, plus bonuri de masa.Deoarece firma respectiva nu a respectat programul de lucru care mi s-a comunicat la interviu am decis sa plec(eu nu i-mi permit sa stau 12 ore pe zi la munca ,chiar daca sunt platite).Pe data de 15 septebrie a fost ultima zi de munca.Pe data de 5 Octombrie ar fi trebuit sa i-au bonuri de masa,cand am sunat sa intreb de ele mi s-a spus ca mie nu mi se mai dau bonuri de masa deoarece nu am toata luna lucrata.Am inteles ca este regulamentul lor de ordina interioara. Eu nu i-mi aduc aminte de asa ceva.Am intrebat daca in contractul de munca sunt specificate si bonuri si mi s-a spus ca nu (eu nu am contractul de munca acasa).Este normal sa nu mi se de-a bonurile de masa atata timp cat eu l-a angajare am stiu ca lunar voi avea un salariu net plus bonuri.
Va multumesc
Buna ziua,
am un copil in varsta de 1 an si luni,el va implini varsta de 2 ani pe 26.05.2015,in momentul de fata eu sunt insarcinata cu cel de al doilea copil,sarcina este la inceput. Dupa nasterea celui de al doilea copil mai pot beneficia de intemnizatie daca el se va naste in luna Iunie,dupa ce primul copil va implini doi ani.
Va multumesc