avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate bella34

Activitate bella34

Răspuns la discuția Interzicere vizitare minora
Mulumesc.Ce inseamna sa exercitati autoritatea parinteasca?
Răspuns la discuția Interzicere vizitare minora
Multumesc pentru ras.Respectiva persoana este o doamna.E cu ochii mereu pe fata si ia spus ca daca vin eu la ea sa o anunte pe ea ca sa il sune pe tatal ei.Fata azi iesii cu o colega de a ei ca altfel nu o lasa se iasa afara.Ii spuse la doamna respectiva ca vine mama colegei la ea .Practic eu facui un drum de 40 de km ca sa stau decat 10 min cu fata mea si saracuta statu cu frica ca vine doamna aceea si o vede si o spune fostului meu sot si o cearta.Pe mine deja ma amenitat prin copii ca daca calc si pana la poarta liceului ma face praf.Ma ajuta cu ceva daca depun o plangere la politie?Sau doar un proces ma va ajuta?
Răspuns la discuția Interzicere vizitare minora
Va multumesc pentru raspunsurii.Eu am program de vizita la cei 3 copii de 2 ori pe luna si in vacanta dar fata nu ma lasa sa o iau de la domiciliul lui cand iau cei 2 baieti mai mici.Fata sta la camin in cursul saptamanii si nici acolo nu ma lasa sa o vad.Se duce si o ia si in timpul programului meu de vizita.El nu respecta hotararea judecatoreasca deloc in privinta feteiFosta mea soacra se duce cu el si concubina lui sa o ia si sa o duca la camin tot timpul Eu imi vad fata doar cand ii duc pe fratii ei la domiciliul tatuluiAdica doua duminici pe luna cate 10 minute pana vine masina sa plec ..Eu vreau sa stiu daca am dreptul la vizita la caminul fetei .

Buna ziua.Unde pot sa ma adresez daca fostul sot imi interzice sa ma duc la fata la camin sa o vad?Stiu ca o varianta ar fii sa deschid un proces dar asta dureaza ceva timp .Chiar acum ma intorsai de la scoala de le ea dar vorbiram decat 10 min ca ii era frica ca iese persoana de la camin la care fostul meu sot ia lasat nr de tel sa il sune daca ma duc eu la fata. Noi avem custodie comuna si cred ca am dreptul sa ma duc si eu sa ma interesez de ea.Pot face ceva mai repede in privinta asta chiar daca ii deschid si un proces?Va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme cu fostul sot
Va multumesc pentru raspuns.In privinta fetei nici macar nu respecta programul de vizita pe care il am.El inpreuna cu fosta mea soacra nu ma lasa sa iau fata de 2 ori pe luna sau in vacanta asa cum ii iau pe cei 2 baieti.Zic ca le este frica sa nu ii faca ceva la fata actualul meu sot.Cea care decide totul in privinta fetei este fosta mea soacra.Ea este plecata din tara cate 4,5 luni timp in care eu imi vad fata decat cand ii duc pe fratii ei inapoi la tatal lor. Cu copii am vorbit pe tema asta cu lasatul singuri acasa si au zis ca ei spun adevarul dar sa nu fie tatal lor de fata ca apoi ii bate.E un om dificil fostul meu sot. A fost si este un om violent.Desii stiu ca nu mai are dreptul sa ma mai loveasca si acum dupa 3 ani de la divort imi mai e putin teama cand il vad .Chiar ieri cand am dus copii la domiciliul lui mia adus la cunostinta prin intermediul fetei sa nu mai cobor din microbuz aproape de locuinta sa ca ma joaca in picioare.A zis sa cobor la 200,300 de metrii de casa lui .Ce pot sa fac in privinta acestui lucru? Nu pot sa stau sa numar metrii unde sa cobor . Eu sunt atenta la copii . Si in plus il mai am in brate si pe .baietelul meu cel mic de 1 an jumatate.Ca tot timpul il iau cu mine cand ii iau si ii duc pe fratii lui ca nu am cu cine sa il las.Pe hotarare scrie sa ii iau si sa ii las la domiciliul lui nu pe la alte porti .Eu vreau doar sa ii las in siguranta unde trebuie.
Răspuns la discuția Probleme cu fostul sot
Pe hotararea de divort scrie ca autoritatea parinteasca cu privire la minori va fii exercitata in comun de ambii parinti iar minorii au locuinta la tata.Dar el nu ma anunta nici cand am vreun copil internat in spital sa ma pot duce la el.
Răspuns la discuția Probleme cu fostul sot
As mai avea o intrebare.Dupa cum am scris in primul mesaj fata mea e la liceu si sta la camin.Am dreptul sa ma duc sa o vad si sa ma interesez de ea acolo?Ca imi zisa fata azi ca tatal ei a vorbit vineri cu personalul de la caminul unde sta ea sa nu imi dea voie sa o vizitez .La telefon vorbesc cu ea pe furis ca ii e frica sa nu stie tatal ei ca o sun . Va multumesc
Răspuns la discuția Probleme cu fostul sot
Va multumesc pentru raspunsurii.Iau fost incredintati lui pentru ca eu nu aveam locuinta mea sa stau cu ei si nici servici.Pe el il ajuta financiar mama lui care umbla in strainatate.Parintii mei sunt decedati .Acum lucrurile stau altfel si am cum sa ii intretin.O sa deschid un proces sa cer incredintarea lor dar stiu ca un proces dureaza si ei si o sa mai stea singurii ceva timp.
Buna seara.Sunt divortata din 2011 si am 3 copii care iau fost incredintati fostului sot iar eu ii iau de 2 ori pe luna la mine .Ma duc sa ii iau vinerea si duminica ii duc inapoi .Asa am observat ca copii sunt lasati singuri acasa si cate 2 zile tatal lor plecand mereu in cursa .Copii au 10 si 12 ani .Am si o fata de 15 ani care in timpul saptamanii sta la camin fiind in primul an de liceu iar baietii raman singuri acasa . Imi e teama sa ii stiu singuri noaptea acasa . Am incercat sa vorbesc cu fostul meu sot sa lase pe cineva sa ii supravecheze macar noaptea dar mia zis sa nu mai comentez ca nu e treaba mea ce face el .Eu inteleg ca trebuie sa munceasca dar ar putea sa o lase pe concubina lui sa stea cu copii cand e el in cursa .Cand raman singuri copii isi fac mancare singurii pe aragaz .Nu pot sa stau linistita cand ii stiu singuri.Vorbesc cu ei in fiecare zii pe fb si le spun sa aiba grija cand scot apa de la fantana sau sa inchida bine butelia de la aragaz.Intrebarea mea daca pot face ceva in privinta acestui lucru ?