avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate adela_11

Activitate adela_11

Răspuns la discuția Demisie stare de alerta
Va mulțumesc frumos pt răspuns
Buna seara. Am nevoie de o parere avizata in următoarea speța:
Sunt angajata in sistemul medical public.
Anul trecut am fost detasata de catre ISU prin DSP-ul judetean intr-o alta unitate sanitara timp de o luna jumatate pentru a lucra cu pacienti Covid. Pentru aceasta perioada de timp nu am fost platita nici de angajator nici de unitatea la care am fost detasata. Aceasta situatie este fara raspuns si rezolvare de peste un an, ambele parti sustinand ca cealalta institutie trebuie sa ma plateasca.
Mi-am dat demisia in urma cu cateva zile dar angajatorul refuza sa ia act de aceasta sustinand ca pe perioada starii de alerta sunt obligata sa lucrez in continuare aici, termenul de preaviz de 20 de zile lucratoare neincepand sa curga.
Ce pot face in aceasta situatie din punct de vedere legal? Avand in vedere ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile demisia mea este valabila? Va multumesc
Discuție Mostenire
Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati pentru a intelege solutiile pe care le avem la dispozitie in urmatoarea speta:
Matusa mea a fost casatorita de 2 ori, din prima casatorie avand un fiu (bolnav psihic care nu isi poate urmari drepturile). Dupa divortul de primul sot a vandut apartamentul in care statea si a luat un alt apartament cu al doilea sot in a carui titlu de proprietate l-a trecut si pe copil. Ea a murit acum 3 ani, fiul locuind in continuare cu sotul care are o fiica dintr-o casatorie anterioara. La acea data nu s-a facut dezbaterea mostenirii. Acum 2 luni a murit si al doilea sot al matusii. Intrebarea este cum se imparte mostenirea (respectiv apartamentul in care locuieste acum varul meu) ? Il poate obliga fiica sa paraseasca locuinta? va multumesc
Buna ziua, tatal meu a primit astazi decia de pensionare insa a avut un soc la citirea sumei. Astfel cu un total de 46 de ani de vechime in campul muncii, din care 23 in grupa a2a si 1 an in grupa 1 (si a avut mereu salarii suficient peste minimul pe economie) a primit pensie 980 lei. In conditiile in care fratele sau a lucrat mai putin timp, in acelasi conditii si la aceeasi unitate, cu salarii comparabile are 1350 pensie. Intrebarea mea este cum se calculeaza pensia, si ce trebuie sa scriu in contestarea acestei decizii. Anexez pasajelele din decize:
1. Virsta la data pensionarii 60 ani si 0 luni
2. Virsta standard de pensionare in sistemul public 65 ani
4. Reducerea virstei standard de pensionare pentru:
- Legea nr.341/2004 5 ani
E. Stagiul complet de cotizare prevazut de lege pentru:
1. - sistemul public.conditii normale de munca 35 ani
2.. sistemul public.conditii speciale de munca 0
3. . sistemul militar 0
F. Stagiul total de cotizare realizat 46 ani o luna si 19 zile
G. Puncte realizate
1. Numartotal puncte realizate 38.59388
2. Punctajul mediu anual 1.17987,din care:
. aferent indicelui de corectie 0.07719
. aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol 0.00000
. aferent indicelui de corectie (agricol) 0.00000
H. Valoarea punctului de pensie: 830,2 lei
F Stagiultotal de cotizare realizat 46 ani o luna si 19 zile
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care:
f .in sistemul public, din care: 46 ani o luna si 19 zile
-in conditii normale de munca 14 ani 3 luni l8 zile
.in conditii deosebite de munca 0
-in conditii speciale de munca 0
-in gr. I (Legea nr. 3/1977) 1 ani 0 luni 7 zile
-in gr. ll (Legea nr. 3/1977) 23 ani 0luni 8 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 3 luni
.perioade asimilate 1 ani 4luni 22 zile
.in sistem agricol 0
-din care, suprapunere cu sistemul public 0
.din care, suprapunere cu sistemul public + sist militar 0
2.ln sistemul militar, din care: 0
3.D.1. nr. 118/1990 –stramutare 0
4.Stagiu suplimentar aferent D.L. nr. 1 18/1990 0
5.Stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca 1 luna 24 zile
6.Stagiu aferent altor situatii..... 0
7.Stagiu sistem neintegrat 0
l-G-l Numar totat puncte realizate
Numartotal puncte realizate 38.59388, din care:
1, . nr. puncte realizate in sistemul public . conditii normale de munca 30.63777
2. - nr. puncte realizate in sistemul public . conditii speciale de munca 0.00000
3.. nr. puncte realizate aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol 0.00000
4.. nr. puncte realizate in sistemul militar 0.00000
5. - nr. puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 2.93079
6.. nr. puncte aferente stagiului suplimentar 0.00000
7.. nr. puncte suplimentare pentru grupe/conditiide munca 5.02532

daca are 24 ani de grupa nu ar trebui sa se puna punctaj pt conditii? e normal sa se treaca tot la conditii normale? Pentru cei 6 ani si 3 luni de bonificatie la vechime nu se calculeaza un punctaj? multumesc frumos
Sunt studenta in anul 6 la medicina si in ultimii 4 ani (din octombrie 2010) am lucrat cu norma intreaga, cu contract de munca. Acum am inteles ca firma intra in insolventa. In aceste conditii pot beneficia de somaj? (dat fiind faptul ca sunt si studenta?) multumesc frumos
buna seara, as dori sa va rog sa ma lamuriti in legatura cu o problema legata de dreptul tatalui meu la pensie. tata e nascut pe 10 iulie 1955, are o vechime totala in munca de 37 ani si 7 luni din care: 23 ani si 8 zile in grupa 2 si 1 an si 8 zile grupa 1. Cand are dreptul sa depuna dosarul pentru pensie? Mentionez ca o doamna de la casa judeteana de pensii iasi i-a zis ca anul cu grupa 1 nu se ia in considerare pe motiv ca ...e doar un an. Mi se pare aberant raspunsul si as dori sa imi spuneti daca e legea asa sau doamna nu isi stie atributiile. Multumesc frumos!