Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati pentru a intelege solutiile pe care le avem la dispozitie in urmatoarea speta:
Matusa mea a fost casatorita de 2 ori, din prima casatorie avand un fiu (bolnav psihic care nu isi poate urmari drepturile). Dupa divortul de primul sot a vandut apartamentul in care statea si a luat un alt apartament cu al doilea sot in a carui titlu de proprietate l-a trecut si pe copil. Ea a murit acum 3 ani, fiul locuind in continuare cu sotul care are o fiica dintr-o casatorie anterioara. La acea data nu s-a facut dezbaterea mostenirii. Acum 2 luni a murit si al doilea sot al matusii. Intrebarea este cum se imparte mostenirea (respectiv apartamentul in care locuieste acum varul meu) ? Il poate obliga fiica sa paraseasca locuinta? va multumesc
adela_11, utilizator
Buna seara,
Daca din inscrisuri se poate dovedi ca acel imobil a fost cumparat exclusiv sau in mare masura cu banii matusii decedate atunci casa se imparte astfel:
Partea care se dovedeste ca a fost a matusii:
- copilul ei 3/4 si sotul supravietuitor 1/4
Rartea acoperita de ambii
- sotul supravietuitor 5/8 si copilul 3/8.
Bunurile lui raman exclusiv fiicei sotului.
Va sfatuiesc sa angajati un avocat care sa-l sprijine pe varul dumneavoastra la dezbaterea succesiunii in instanta.