Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

buna seara, va rog urgent raspuns

unchiul meusi matusa mea aveau o casa impreuna. unchiul a murit de curand app 3 luni.
intreaga curte cu casa, a inceput sa se dezbata mostenirea intre sotia sa (matusa mea) si o fiica din prima casatorie a unchiului meu.
mentionez ca unchiul si matusa nu au avut copii.
cum se impart bunurile in acest caz, mentionez ca bunurile sunt comune unchiului si matusii mele.
ma intereseza parte si proportie la casa si curte.

va multumesc!

Sotia va lua 1/4 din partea sotului decedat (adica din 1/2 din curte si casa), iar copilul cealalta parte de 3/4 (adica din 1/2 din curte si casa), ; sotia supravietuitoare are dreptul, pe langa 1/8 prevazuti anterior, si la cealalta parte de 1/2 din curte si casa (ca partea dansei din bunurile comune); in total matusa are in urma dezbaterii succesiunii 5/8, iar copilul are 3/8.
ms frumos