avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate maria_2013

Activitate maria_2013

Răspuns la discuția Despre uzufruct
dar in cazul unui divort acel contract unde am cumparat cu uzufruct viager..fiind sot si sotie.. mai e valabil sa mergem la notariat de a reda casa mamei mele ?? Multumesc !
Discuție Despre uzufruct
Buna ziua, de cca 18 ani detinem un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager , am cumparat de la mama mea (vaduva), eu cu sotul am cazut de comun acord sa revina casa din nou pe numele mamei mele .. putem rezolva tinand cont ca amândoi suntem de acord sa semnam si cum putem rezolva .. prin notariat sau prin tribunal ??
Răspuns la discuția faliment
Multumesc de raspuns asa am spus si eu...dar daca intra in faliment cui se platesc creantele???...tinand cont ca societatea care o preia ...preia de la 0... societatea ce a intrat in faliment creantele societatii se sting... dar cei ce detin creante catre societatea ce a dat faliment sunt buni de plata....??
Răspuns la discuția faliment
Multumesc de raspuns asa am spus si eu...dar daca intra in faliment cui se platesc creantele???...tinand cont ca societatea care o preia ...preia de la 0... societatea ce a intrat in faliment creantele societatii se sting... dar cei ce detin creante catre societatea ce a dat faliment sunt buni de plata....??
Răspuns la discuția faliment
Multumesc de raspuns asa am spus si eu...dar daca intra in faliment cui se platesc creantele???...tinand cont ca societatea care o preia ...preia de la 0... societatea ce a intrat in faliment creantele societatii se sting... dar cei ce detin creante catre societatea ce a dat faliment sunt buni de plata....??
Discuție faliment
Buna seara, intrebarea mea e daca Radet-ul intra in faliment Asociatiile ce sunt restante si au semnat un p.v intre parti pe anumita suma lunara pana la stingerea datoriei .. ce se va intampla..?. Asociatiile ce detin creante catre ei se sting sau...
Discuție exista o lege?
Bună ziua, aș dori să știu dacă există o lege în care Asociația de proprietari poate fi dată în judecată de către un proprietar în cazul în care nu se dă drumul la căldură ținând cont că majoritatea doresc a nu se da drumul la căldură (ținând cont de gradele de afară- cald). Exista în anii precedenți modalitatea prin un tabel cu semnături PRO și CONTRA și prin semnături se dă sau nu drumul la căldură... acum am înțeles că există o lege în care acel tabel nu mai are nici o valoare.....și dacă un proprietar dorește de a avea căldură în apartament chiar dacă e cald afară Asociația e obligată să dea . În acest caz sunt discuții în bloc și Președintele de bloc e vinovat că dă ...sau că nu .. drumul la căldură. Mulțumesc pentru amabilitate de a mi se răspunde
Exista actul legal , tinand cont ca era vb de fratele meu nu a dat nici un ban mamei mele la incheierea acestui act.Exista o posibiltate in care mama depune o declaratie in care specifica ca nu au dat nici un ban si fratele meu va sustine acest lucru ca nu a dat nici un ban la incheierea contractului??? chiar daca se specifica in contract de suma .. ca ei au platit...ei nu au platit nici un ban mamei mele la inchierea actului . Va multumesc
inca o intrebare, daca nu accepta banii 1/2...ce putem face??? Multumesc
multumesc pentru raspuns. O zi buna