avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

Buna seara, intrebarea mea e daca Radet-ul intra in faliment Asociatiile ce sunt restante si au semnat un p.v intre parti pe anumita suma lunara pana la stingerea datoriei .. ce se va intampla..?. Asociatiile ce detin creante catre ei se sting sau...
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:46, 24 Februarie 2019
Chiar dacă firma întra în faliment creanțele rămân și trebuie achitate.
Multumesc de raspuns asa am spus si eu...dar daca intra in faliment cui se platesc creantele???...tinand cont ca societatea care o preia ...preia de la 0... societatea ce a intrat in faliment creantele societatii se sting... dar cei ce detin creante catre societatea ce a dat faliment sunt buni de plata....??
Multumesc de raspuns asa am spus si eu...dar daca intra in faliment cui se platesc creantele???...tinand cont ca societatea care o preia ...preia de la 0... societatea ce a intrat in faliment creantele societatii se sting... dar cei ce detin creante catre societatea ce a dat faliment sunt buni de plata....??
Multumesc de raspuns asa am spus si eu...dar daca intra in faliment cui se platesc creantele???...tinand cont ca societatea care o preia ...preia de la 0... societatea ce a intrat in faliment creantele societatii se sting... dar cei ce detin creante catre societatea ce a dat faliment sunt buni de plata....??
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul falimentului societatea va fi admistrata de un administrator judiciar care se va ocupa de recuperarea creanțelor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune creanta mihaiciobanasu mihaiciobanasu Buna ziua. Am avut o datorie la asociatia de locatari de 900 lei. am primit citatie in instanta ca aceasta datorie a fost cedata unei societati de ... (vezi toată discuția)
Faliment radet giotto_2016 giotto_2016 Buna ziua! Imi poate explica cineva, ce se intampla cu asociatiile de proprietati si alte institutii (scoli, spitale etc) cu datorii la RADET, in situatia ... (vezi toată discuția)
Debite fost proprietar cosmin910 cosmin910 Buna ziua! Am cumpart un apartament intr-un bloc cu datorii la radet, perpetuate pe mai multi ani, chiar si dupa debransare. Fostul proprietar a luat de la ... (vezi toată discuția)