Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre uzufruct

Buna ziua, de cca 18 ani detinem un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager , am cumparat de la mama mea (vaduva), eu cu sotul am cazut de comun acord sa revina casa din nou pe numele mamei mele .. putem rezolva tinand cont ca amândoi suntem de acord sa semnam si cum putem rezolva .. prin notariat sau prin tribunal ??
Retransmiteti nuda proprietate catre mama dvs, pe cale notariala.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
dar in cazul unui divort acel contract unde am cumparat cu uzufruct viager..fiind sot si sotie.. mai e valabil sa mergem la notariat de a reda casa mamei mele ?? Multumesc !
Ambii soti decid sa instraineze nuda proprietate.Actele se perfecteaza pe cale notariala.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat