avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzul fruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzul fruct viager

Eu, ca proprietar, mai pot acorda uzul fruct viager mamei mele, cand sunt proprietarul unei case unde banii provin din contul mamei mele? Dupa ce am facut cumpararea?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 12:47, 20 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Încheiati cu mama, la notar, o convenție de constituire a unui drept de uzufruct viager.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domn,

Da,puteti institui dreptul de uzufruct viager, favoarea mamei dumneavoastra, avand calitatea de proprietar.

Dreptul de uzufruct viager trebuie respectat.

Ce reprezinta dreptul de uzufruct viager ?

Dreptul de uzufruct viager este un dezmembramant al dreptului de proprietate, care confera titularului sau atributele posesiei si folosintei, desprinse din continutul dreptului de proprietate.

Cat dureaza dreptul de uzufruct viager ?
Dreptul de uzufruct viager se stinge prin deces.

Pana la acel moment tertele persoane, inclusiv cel care a transmis dreptul, trebuie sa respecte exercitiul acestuia.

Este cesibil, poate fi inchiriat.

Nuda proprietate poate fi tranmisa ?
Da, aceasta poate fi transmisa de catre nudul proprietar.

Proprietate deplina, pana la stingerea uzufructului, nu poate fi instrainata.


Consultati un notar public.


Succes.
Ultima modificare: Vineri, 20 Decembrie 2019
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager Robka Robka Buna seara. Mama mea este unica proprietara a unei case pt care bunicul meu, respectiv socrul ei, are dreptul de uzufruct viager. Din diverse motive, in ... (vezi toată discuția)
Donatie cu uzufruct viager rodicaboian rodicaboian Speta este urmatoarea: am primit prin donatie, impreuna cu fratele meu, un apartament de la mama noastra. In actul de donatie este mentionata clauza de ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager cameliaagafia cameliaagafia Ce posibilitate exista de a avea uzufruct viager in casa 2 batrani daca unul pleca, copii sa nu-l scoata pe celalalt pt partea lor?????? (vezi toată discuția)