Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzul fruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzul fruct viager

Eu, ca proprietar, mai pot acorda uzul fruct viager mamei mele, cand sunt proprietarul unei case unde banii provin din contul mamei mele? Dupa ce am facut cumpararea?
Da. Încheiati cu mama, la notar, o convenție de constituire a unui drept de uzufruct viager.
Stimate domn,

Da,puteti institui dreptul de uzufruct viager, favoarea mamei dumneavoastra, avand calitatea de proprietar.

Dreptul de uzufruct viager trebuie respectat.

Ce reprezinta dreptul de uzufruct viager ?

Dreptul de uzufruct viager este un dezmembramant al dreptului de proprietate, care confera titularului sau atributele posesiei si folosintei, desprinse din continutul dreptului de proprietate.

Cat dureaza dreptul de uzufruct viager ?
Dreptul de uzufruct viager se stinge prin deces.

Pana la acel moment tertele persoane, inclusiv cel care a transmis dreptul, trebuie sa respecte exercitiul acestuia.

Este cesibil, poate fi inchiriat.

Nuda proprietate poate fi tranmisa ?
Da, aceasta poate fi transmisa de catre nudul proprietar.

Proprietate deplina, pana la stingerea uzufructului, nu poate fi instrainata.

Consultati un notar public.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat