avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce sanse am sa vand un apartament asupra caruia mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce sanse am sa vand un apartament asupra caruia mama detine uzulfruct viager?

Daca ma poate ajuta cineva va rog,spuneti-mi ce sanse am sa vand un ap.a carui valoare este aprox.110000 euro si asupra caruia mama detine uzulfruct viager?Am sanse sa il vand?cam cat as putea cere pentru el?va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 18:48, 23 Aprilie 2011
Puteti instraina doar nuda proprietate , uzufructul mamei ramanand valabil sau dansa poate renunta la uzufruct si atunci vindeti fara grija.
Dumneavoastra detineti dreptul de dispozitie (jus abutendi) , desprins din continutul dreptului de proprietate.
Mama dumneavoastra este un simplu detentor precar, care exercita posesia si folosinta asupra bunului imobil pana la deces.

Cumparatorul va fi instiintat cu privire la acest dezmembramant al dreptului de proprietate si isi va exprima acordul in acest sens , obligandu-se sa respecte drepturile uzufructuarului.

Prin urmare, dumneavoastra aveti posibilitatea de a instraina numai nuda proprietate.

Mama ,separat, dreptul de uzufruct.

Totodata, in caz ca exista o mentiune expresa in acest sens, aceasta poate renunta la dreptul ce a fost constituit asupra imobilului.
Apartamentul este grevat de dreptul de uzufruct viager, care este intabulat in cartea funciara, deci nu puteti vinde decat daca cel care cumpara preia apartamentul cu acel uzufruct viager (si mama dvs. isi da acordul pentru aceasta) sau daca mama dvs. renunta prin declaratie notariala la acest drept, se radiaza uzufructul din cartea funciara si apoi se vinde liber de orice sarcini.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct lala21 lala21 Am o proprietate, iar altcineva are drept de UZUFRUCT la acea proprietate. In cazul in care vreau sa vand proprietatea, ce se intampla cu cealalta persoana, ma ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager marcelini marcelini Uzufructul poate instraina(vinde sau dona) o proprietate pe care a facut-o impreuna cu familia?Daca da,in ce conditii?Ce acte sunt necesare pentru a preveni ... (vezi toată discuția)
Lamurire exacta feeliss feeliss va rog sa-mi explicati ce inseamna drept de uzufruct viager, apoi ce inseamna clauza de habitatie viagera? (vezi toată discuția)