Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce sanse am sa vand un apartament asupra caruia mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce sanse am sa vand un apartament asupra caruia mama detine uzulfruct viager?

Daca ma poate ajuta cineva va rog,spuneti-mi ce sanse am sa vand un ap.a carui valoare este aprox.110000 euro si asupra caruia mama detine uzulfruct viager?Am sanse sa il vand?cam cat as putea cere pentru el?va multumesc anticipat
Puteti instraina doar nuda proprietate , uzufructul mamei ramanand valabil sau dansa poate renunta la uzufruct si atunci vindeti fara grija.
Dumneavoastra detineti dreptul de dispozitie (jus abutendi) , desprins din continutul dreptului de proprietate.
Mama dumneavoastra este un simplu detentor precar, care exercita posesia si folosinta asupra bunului imobil pana la deces.

Cumparatorul va fi instiintat cu privire la acest dezmembramant al dreptului de proprietate si isi va exprima acordul in acest sens , obligandu-se sa respecte drepturile uzufructuarului.

Prin urmare, dumneavoastra aveti posibilitatea de a instraina numai nuda proprietate.

Mama ,separat, dreptul de uzufruct.

Totodata, in caz ca exista o mentiune expresa in acest sens, aceasta poate renunta la dreptul ce a fost constituit asupra imobilului.
Apartamentul este grevat de dreptul de uzufruct viager, care este intabulat in cartea funciara, deci nu puteti vinde decat daca cel care cumpara preia apartamentul cu acel uzufruct viager (si mama dvs. isi da acordul pentru aceasta) sau daca mama dvs. renunta prin declaratie notariala la acest drept, se radiaza uzufructul din cartea funciara si apoi se vinde liber de orice sarcini.