avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate andreeacosat

Activitate andreeacosat

Răspuns la discuția contestarea demisiei
Multumesc !!
Răspuns la discuția contestarea demisiei
Este exact ce nu stiu! Cum sa scriu chemarea in judecata!! Iar de a tribunal mi au zis de 5 exemplare ! 3 cu ceva (acte doveditoare .. cv de genul )..2cu altceva! Dar nu mai tin minte. D aia am si apelat la acest forum! Iar daca am decat decizia fara cim ca nu l mai gasesc?
Răspuns la discuția contestarea demisiei
Da 55 b. Am gresit! Dar eu nu am fost de acord! Nu am facut nici o cerere de demisie cu toate ca azi mi se cerea de catre contabila sa o fac. Eu vreau sa stiu actele cu care trebuie sa ma prezint la tribunal. Vreau sa l dau in judecata.
Răspuns la discuția contestarea demisiei
Art 53 b ... in instiintare am avut un model luat de pe net conform legii in care anunt ca sunt insarcinata si sa anunte Fortele de munca etc cu toate prevederile! Vreau sa contest decizia ! Datorita faptului ca m a dat afara fara un motiv anume care initial a existat si m a santajat ca astazi dd fapt sa aflu ca decixia nu a fost incheiata pe motiv ibdiciplibar. Eu am pierdut locul de munca si posibilitatea indemnizatiei pt viitorul copil.
Buna ziua! Ma aflu intr o situatie in care vreau sa mi dau in judecata angajatorul care a vrut sa scape de mine si nu stiu cum. Am fost la tribunal dar mi au zis ca ei nu ofera consultanta juridica si ca sa vin cu hartiile pregatite ca sa mi dea nr de inregistrare. Dar am si uitat mai exact ce. Imi cerusera 3 si 2 exemplare dar am uitat ce acte trebuie sa contina fiecare. Patronul m a dat afara din motive mai vechi si m a santajat ca imi inchide contractul indiciplinar pe motiv de furt, ca imi opreste garantia luata la inceput cand m am angajat, eu l am anuntat ca sunt gravida(doar ce aflasem) ... instiintare scrisa i am trimis de curand ( nu aveam cum mai devreme) , ca intr un final sa nu faca ninic din ce a zis. Abia astazi am reusit sa iau decizia care vroia s o sembez cu data de cand m a dat afara mai exact 10.10 iar eu n am fost de acord am semnat cu data de azi. Plus demisia eu nu am scris. Si p aia vroia tot azi s o scriu si n am fost de acord. Pierd indemnizatie pt copil si nu este ok cum a procedat. Pt asta va rog sa ma sfatuiti ce am de facut chiar daca dureaza vreau sa se faca dreptate! As putea sa i cer despagubire pt daune morale ? Astept sfaturile. Va multumesc.
Exact ce spuneam in principiu. Daca "furtul" ar fi fost adevarat trebuia facuta o cercetare disciplinara. Acest lucru nu s a intamplat! Eu nu am semnat nici o cerere de demisie cum de altfel nici preaviz nu mi s a dat ! Pur si simplu m a gonit din local si asta a fost totul ! Chipurile contabila ma linisteste te ca a fost inchis contractul ok....nu stiu cu ce articol pana marti !! O sa incerc maine sa trimit acea scrisoare prin care anunt ca sunt gravida ! Dar nu stiu ce ar trebui sa scrie in acea decizie ca eu sa o semnez? !
Decizia o voi obtine abia marti cand am convenit cu contabila sa ma duc la firma si sa o semnez! Eu ce trebuie sa fac daca imi cere sa semnez exact ce ati spus...incetarea cu acordul partilor ? Eu ma simt nedreptatita si nu vreau sa ramana asa ! Cat despre indemnizatie stiam ca trebuie un an muncit in ultimii 2. Eu pe anul acesta am doar 7 luni legale la acest patron.
Buna seara! As dori sa fiu ajutata cu un sfat in ce priveste urmatoarea situatie....in urma cu 2 sapt am fost data afara de la munca impreuna cu colegul meu pe motiv ca am furat ! Am fost acuzata doar din presupuneri si fara sa aibe o dovada concreta! Am facut greseala sa mi acopar colegul ca i a dat o limonada iubitei lui fara sa o marce si din acest motiv am fost acuzata si eu. Mai grav este ca ne a santajat zicandu ne ca ne va inchide contractul indiciplinar daca dorim sa ne plateasca " garantia" oprita la angajare care insemna jum de salariu ! Intre timp am aflat ca sunt insarcinata...fix la o zi dupa ce m a gonit din local. ( lucram ca ospatar ) . Cand m am dus sa inchei socotelile i am spus acest lucru si ca eu imi doresc banii opriti pt ca e vb de munca mea si l am amenintat ca ma voi duce la ITM ca nu este ok ce face el. Mi a raspuns ca ma va suna sa vin sa mi iau decizia si atunci il pot da in judecata ca el imi inchide contractul indiciplinar. Au trecut 2 sapt timp in care n a dat nici un semn. Azi am luat legatura cu contabila care m a asigurat ca a inchis contractul "normal " ( sa nu mi fac griji ) si ca decizia era gata de atunci. Eu am pierdut si posibilitatea sa l anunt printr o scrisoare deschisa ca sunt gravida si nici nu ma pot angaja cu starile pe care le am (greturi etc) si nici de indemnizatia pt copil nu mai pot beneficia pt ca imi mai trebuia 4 luni lucrate! Seful meu cred ca a cantarit situatia mai bine si s a gandit ca pot castiga un viitor proces si mi a inchis contractul amiabil! Precizez ca am inregistrata convorbirea din ziua in care mi a dat banii... in care se aude cum il instiintez ca sunt gravida si chiar el recunoaste ca nu procedeaza ok. Eu am pierdut foarte mult...iar stresul si nervii... ma doboara. Nu vreau sa ramana asa! Cum pot cobtesta decizia si ce pasi am de urmat ?? As ruga un raspuns cat mai pe intelesul meu ! Multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie copil
Multumesc pt raspunsuri !
Răspuns la discuția indemnizatie copil
Si daca nu mai muncesc dar sunt studenta la zi la facultate particulara? Unde ar trebui sa ma interesez? Eu sunt din Bucuresti. Multumesc pt raspuns.