Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie copil

Buna seara. Am si eu o intrebare ! Am aflat ca sunt insarcinata si am fost data afara de la locul de munca. Pe anul acesta am doar 7 luni lucrate cu contract. Imi este teama ca nu o sa mai gasesc servici cat mai curand ! Dar in cazul in care gasesc si mi se face contract, automat intru in anul urmator si mi.ar trebui inca 5 luni ca sa indeplinesc conditiile !? Deci, trebuie sa am un an muncit in ultimii doi din cate stiam eu! Anul trebuie sa fie consecutiv sau nu? Intra la socoteala si anul trecut 2013? Astept un raspuns sa fie pe intelesul meu ! Va multumesc !
1. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasetrii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat la acelasi angajtor.

2. Spuneti care este data prezumata a nasterii copilului si ce statut aveti/veti avea in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
Si daca nu mai muncesc dar sunt studenta la zi la facultate particulara? Unde ar trebui sa ma interesez? Eu sunt din Bucuresti. Multumesc pt raspuns.
1. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului aveti si perioade in care frecventati, fara intrerupere, cursurile de zi ale unei unitati de invatamant, aceste perioade sunt eligibile pentr a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. La dosarul cu actele necesare veti depune si adeverinţa eliberatã de instituţia de învãţãmânt, care sã ateste frecventarea cursurilor fãrã întrerupere, pânã la data solicitãrii acesteia.

3. Daca doriti mai multe amanunte puteti sa le solicitati de la Primaria sectorului (Serv. Social) sau de la Agentia Municipala pentru Plati si Inspectie Sociala (AMPIS) cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pt raspunsuri !