avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaNicoleta1979

Activitate RamonaNicoleta1979

Buna ziua.

Din dec. 2017 nu mai sunt angajata. Din iulie anul acesta am domiciliul in Germania. In august m-am angajat la firma prietenului meu. Ce acte si demersuri sunt necesare pentru a-mi putea face asigurare medicala?

Multumesc anticipat!
Buna ziua. Prin casatoria cu cetatean strain si prin preluarea numelui exista anumite avantaje legale sau sociale care sa merite toata tevatura schimbarii documentelor personale?
Răspuns la discuția casatorie in germania
Multumesc!
Buna ziua. Urmeza sa ma casatoresc in Germania cu un cetatean german. As dori sa stiu ce acte trebuiesc schimbate dupa casatorie daca preiau numele sotului.
Buna seara,
de anul acesta sunt si student, la buget, la zi, pe langa faptul ca sunt si angajat(nu mai pun la socoteala ca atat cursurile cat si jobul sunt in acelasi interval orar).
Din cate am inteles, ca si "student angat" ar exista o lege sau prevedere, pentru aceasta grupa de studenti pentru a beneficia de o reducere a programului de invatamant.
De asemenea ma intereseaza si din celalalt punct de vedere, al "angajatului student" daca exista un beneficiu legal, chiar daca sunt angajat la o societate privata, ca spre exemplu concediu pentru studii( daca este platit si daca societatea are dreptul legal de a refuza sa plateasca concediul de studii).
Orice chestiune legala, cu privire la cele doua aspecte, imi este de ajutor!
Cu multumiri anticipate.