avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate tina01valentina

Activitate tina01valentina

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:cand am plecat de la intreprinderea in care am lucrat am primit 24 salarii compensatorii,esalonate pe o perioada de 27 de luni .Bani ii ridicam lunar de la intreprindere .Intr-o luna am primit un cupon asemanator celui de pensie de la AJOFM cu suma de 6000 ron pe care i am ridicat de la oficiul postal .Acesti bani au fost scazuti din totalul salariilor compensatorii.As vrea sa stiu daca procedura a fost corecta .va multumesc.
Tatal meu cand sa casatorit a primit de la bunicul 5 ha de pamant . A divortat de prima sotie cu care are 3 copii si sa recasatorit .In timpul celei de a doua casatorii s au retrocedat pamanturile si s au primit titlurile de proprietate .Cu cea de a doua sotie tatal nu are copii .Acum dupa decesul dumnealui va rog sa mi spuneti care sunt mostenitorii legali .
Buna ziua.Bunicul decedat, are 2 copii care au decedat si ei.Va rog sa imi spuneti care sunt mostenitorii legali ai bunicului? Ginerele si nora bunicului au dreptul la mostenire? sau numai copii lor ?