avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate Crispy2014

Activitate Crispy2014

Multumesc pentru raspunsuri.
Accept parerea majoritatii privind obligativitatea de a platii si un bebelus ca un adult, si as dori sa inchei discutia inainte de a da curs unor replici de genul @cyan/@Liliana Gradinaru care par putin rautacioase si sarcastice...

Apreciez in schimb raspunsul fara sarcasm al domnului Adam Grecu si va multumesc pentru timpul acordat.

O seara buna.


1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am inteles ideea, doar ca mi se pare putin ciudat ca pui un copil de 0-3 ani la calculul de cheltuieli la fel ca un adult. ( in bloc nu sunt apartamente cu apometre la apa calda/rece, iar calculul se face impartind cantitatea consumata de bloc la nr de "participanti", si de aici nemultumirea)
Am platit apa calda 300 de lei si rece 120 pentru noiembrie la 3 persoane, iar decembrie inseamna ca la 4 voi plati minim 400 lei apa calda si 160 apa rece (incluzand si bebelusul)
Daca vin se pare corect inseamna ca si animalele de companie ar trebui calculate ca cel putin 1/2 din persoana.
deci scutirea a tinut 1 an din septembrie 2017 pana in septembrie 2018....
Bravo lor.... NOT

Buna ziua.
Stie cineva daca legea noua 196/2018 care abroga legea Legea nr. 230/2007(actualizata in 2017) mai prevede scutirea de la intretinere a copiilor sub 3 ani?



Legea nr. 67/2017 pentru completarea art. 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari. La articolul 47, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alin.(2), cu următorul cuprins:

”(2) Asociațiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani.””

Am fost contactat de administrator si mi s-a adus la cunostinta ca in noua lege nu gaseste prevederea veche.

Va multumesc.
Buna ziua
Un angajat in sistemul bugetar (spital municipal) avea dreptul la 32 zile/tot anul 2016.
Angajatul a intrat in concediu creștere copil începând cu 01.12.2016, moment in care efectuase doar 21 zile de concediu.
Pe principiul proporționalității avusese dreptul la (32zile/12luni)x11luni lucrate = 29 zile
Au rămas 8 zile (29-21) neefectuate din 2016.
Angajatul se întoarce in activitate la data 21.05.2018, și solicita 8 zile de concediu aferente anului 2016(lucru specificat in cerere-zile neefectuate 2016) in perioada 19-25.07.2018(5 zile) respectiv 29-31.08.3018(3zile)
Astăzi 06.09.2018 când angajatul a fost sa întrebe câte zile de concediu are pentru anul 2018 și a aflat ca zilele cerute de el pentru 2016 au fost scăzute din 2018, respecțiv (32/12)x7 = 19 zile (activitate reluată din 21.05.2018- au calculat 7 luni pana la finalul anului)
Răspunsul dep RU a fost ca trebuia sa ia zilele din 2016 pana la 01.07.2018(și am intrebat cum ar fi fost posibil in situația teoretica in care un angajat s-ar fi întors la munca in 29.06 și ar fi avut 8 zile de luat in 1 zi posibila , 29.06)
Mi s-a răspuns ca nu scrie explicit situația asta in codul muncii și nu e treaba lor.
Întrebarea 1: zilele neefectuate nu trebuiau reportate in anul in care se reintra in activitate ?(știu ca zilele se pot compensa DOAR in bani in situația încetării raporturilor de munca, altfel concediu este OBLIGATORIU)
Întrebare 2: perioada 01.01-20.05.2018(perioada in care angajatul a fost in CCC) este considerată perioada de inanctivitate , și se scade in principiul proporționalității zilelor de concediu de odihna , sau concediul de odihna pe anul 2018 trebuie acordat integral întrucât exista zile neefectuate din 2016?
Exemplu calcul
V1: concediu : (32 zile/12 luni ) x 7 luni de activitate (21.05-31.12.2018) = 19 zile
Sau
V2: angajatul primește toate cele 32 zile aferente anului 2018

Ni se spune de la dep RU ca nu scrie explicit in legea 12/2005 Art 145/145 despre concediul de creștere copil ci doar de concediu de maternitate și de concediu medical.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa ne anuntati când ați câștigat (ca “dacă” nu pare sa fie o opțiune in exprimarea “o sa ii dau in judecată și o sa câștig”)
Succes !!
Nu exista chiar nici o persoana care sa cunoască ceva detalii?
Buna seara.
Este nevoie de licitatie in SEAP pentru un Spital de stat ce doreste colaborarea cu un medic (pensionar) prin CMI?
Detalii:
1. In Octombrie 2017 medicul(radiolog cu competenta ecografie/Rmn/CT) a implinit 66 ani si Spitalul nu a mai dorit sa ii prelungeasca contractul de munca cu inca 1 an in baza legii 113/2016 pt modificarea art 391. alin 8 din legea 95/2006 (asa cum i se prelungise in Octombrie 2016 la varsta de 65 ani)
2. Medicul a facut solicitari scrise pentru prelungirea contractului, motivand lipsa de personal si faptul ca vor ajunge in incapacitate de funcitonare.
3 In acelasi timp, un numar de 40 de medici au facut un memoriu catre conducerea spitalului pentru a prelungi contractul medicului, pentru a nu ajunge in incapacitate de functionare.(nu exista doctori cu competenta de ecografie dornici sa efectueze ecografiile in spital)
4. In noiembrie 2017, in urma raspunsurilor negative primite atat la cererea de prelungirea a contractului , cat si la contestatia deciziei de neprelungire a contractului, medicul s-a pensionat la limita de varsta.
5. In ianuarie 2018 s-a ajuns in situatia mentionata, intrucat ceilalti medici au refuzat in scris efectuarea ecografiilor (motivand lipsa competentei, respectiv a experientei)
6. In februarie 2018 medicul pensionar a fost invitat la discutii pentru revenirea in activitate.
7. I s-a spus ca NU poate fi reangajat (nici cu 1/2 norma) intrucat este pensionar si s-ar incalca o lege (am cautat dar nu am gasit daca medicii au voie sa cumuleze pensia cu salariul)
8. A fost rugat sa isi deschida un CMI si sa semneze un contract de colaborare cu spitalul pentru plata orara.
9. In Martie 2018 dupa ce a deschis CMI, contractul de colaborare a fost semnat de "aproape toti" responsabilii (Manager Spital, Dir Medical, Dir Economic etc) cu exceptia contabilului sef care invoca necesitatea unei licitatii in SEAP.
10. Am cautat pe internet legea 98, intelegand de la diverse persoane ca un contract de CMI s-ar putea semna prin achizitie directa.
11. In dorinta de a ajuta spitalul, medicul (desi nu are contract semnat) a inceput activitatea la spital pentru rezolva problemele existente (in asteptarea decizie spitalului).

Intrebari finale:
I. Se poate reangaja direct cu 1/2 din norma la spitalul de stat, avand calitatea de pensionar la limita de varsta? (daca da va rog sa faceti trimitere la lege)
In caz ca la intrebarea 1 raspunsul este negativ.
II. Este nevoie de licitatie SEAP pentru contractarea serviciilor medicale ale spitalului, sau se poate face prin achizitie directa(tinand cont de urgenta spitalului pentru rezolvarea problemei)?
Mulțumesc pentru răspuns!!
Buna seara,
Vreau sa achiziționez un apartament in București, și am aflat terenul de sub bloc nu este al proprietarilor ci al PMB. (bloc construit in 1995).
1. Am aflat de la vecini,ca după cumpărare trebuie sa merg la PMB, sa semnez un contract de concesionare al terenului pe (atenție) “durata existentei constructiei”
“Art. 3 Concesiunea se acordă pe durata existentei construcţiei, în condiţiile stipulate în prezentul contract.”
“Art. 11 Încetarea contractului de concesiune poate avea loc în următoarele situaţii:
La dispariţia dintr-o cauză de forţă majoră a bunului concesionat sau, în cazul imposibilităţii obiective a concesionarului de a-l exploata, prin renunţare, fără plata unei despăgubiri.”
Întrebarea 1:
In cazul (sper improbabil) in care blocul dispare, proprietarii imobilelor mai au cum sa refacă blocul pe același teren?(vezi Art 3 de mai sus)

2. Redevența anuală a concesiunii este redusă pt persoanele fizice cu 95% prin Hotărârea nr. 162/2001 - Municipiul Bucuresti,
“Cu incepere de la data prezentei se aproba reducerea cu 95% a taxei de concesionare pentru terenurile aferente blocurilor cu destinatie de locuinte, terminate si puse in functiune, ce au facut obiectul contractelor de asociere incheiate in baza H.G.R. nr.441/1991”.
Întrebarea 2:
Întrucât in contract valoarea totala a redevenței este +-2000 lei/an, care sunt șansele ca sa se modifice procentajele sau sa se anuleze aceste hotărâri ?

3.
- Impozitul pe cota din terenul de sub un bloc = 15-20 lei/an (in cazul in care imobilul s-ar vinde cu cota parte din teren)
-Redevența totala pentru de concesiune = +-2000lei/an(in caz ca se renunța/modifica HG PMB) sau 100lei/an la momentul actual.
Comparând situațiile, nu numai ca se plătește mai mult in cazul concesionarii dar dacă s-ar dori reconstruirea blocului(din varii motive), terenul nu este al proprietarilor , și nu știu dacă ar fi posibil ..
Întrebarea 3:
-Se poate cumpara terenul de la primărie ?

Întrebarea 4:
-sunt multe situații similare in București? sa îmi fac griji ?