Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare apartament în bloc amplasat pe terenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare apartament în bloc amplasat pe terenul primăriei. Este o situație des întâlnită?

Buna seara,
Vreau sa achiziționez un apartament in București, și am aflat terenul de sub bloc nu este al proprietarilor ci al PMB. (bloc construit in 1995).
1. Am aflat de la vecini,ca după cumpărare trebuie sa merg la PMB, sa semnez un contract de concesionare al terenului pe (atenție) “durata existentei constructiei”
“Art. 3 Concesiunea se acordă pe durata existentei construcţiei, în condiţiile stipulate în prezentul contract.”
“Art. 11 Încetarea contractului de concesiune poate avea loc în următoarele situaţii:
La dispariţia dintr-o cauză de forţă majoră a bunului concesionat sau, în cazul imposibilităţii obiective a concesionarului de a-l exploata, prin renunţare, fără plata unei despăgubiri.”
Întrebarea 1:
In cazul (sper improbabil) in care blocul dispare, proprietarii imobilelor mai au cum sa refacă blocul pe același teren?(vezi Art 3 de mai sus)

2. Redevența anuală a concesiunii este redusă pt persoanele fizice cu 95% prin Hotărârea nr. 162/2001 - Municipiul Bucuresti,
“Cu incepere de la data prezentei se aproba reducerea cu 95% a taxei de concesionare pentru terenurile aferente blocurilor cu destinatie de locuinte, terminate si puse in functiune, ce au facut obiectul contractelor de asociere incheiate in baza H.G.R. nr.441/1991”.
Întrebarea 2:
Întrucât in contract valoarea totala a redevenței este +-2000 lei/an, care sunt șansele ca sa se modifice procentajele sau sa se anuleze aceste hotărâri ?

3.
- Impozitul pe cota din terenul de sub un bloc = 15-20 lei/an (in cazul in care imobilul s-ar vinde cu cota parte din teren)
-Redevența totala pentru de concesiune = +-2000lei/an(in caz ca se renunța/modifica HG PMB) sau 100lei/an la momentul actual.
Comparând situațiile, nu numai ca se plătește mai mult in cazul concesionarii dar dacă s-ar dori reconstruirea blocului(din varii motive), terenul nu este al proprietarilor , și nu știu dacă ar fi posibil ..
Întrebarea 3:
-Se poate cumpara terenul de la primărie ?

Întrebarea 4:
-sunt multe situații similare in București? sa îmi fac griji ?
Manuela Rășină, administrator
1) Blocul nu are cum sa dispara in totalitate pentru ca aprox 1/3 este fundatia, si da, proprietarii pun ban pe ban, daca-l au, si ridica blocul, de fapt altul mai trainic si mai frumos.
2) Nu se poate evalua "care sunt șansele ca sa se modifice procentajele sau sa se anuleze aceste hotărâri" nici daca am sti cine va castiga alegerile viitoare.
3) In principiu nu se poate cumpara, insa pentru un raspuns corect ar trebui vazut exact care este situatia juridica a terenului. (insa au fost multe situatii cand terenul s-a atribuit prin ordin de prefect)
4) Nu trebuie sa va faceti griji, oricum blocul in discutie nu este vechi, deci va sta mult si bine in picioare.
trandafir2, moderator
Mulțumesc pentru răspuns!!
Si blocul in care stau eu, facut in 1972 sta pe terenul primariei, pentru care platesc concesiune anual. Cred ca majoritatea blocurilor facute de stat (inainte sau dupa lovilutie) sunt pe terenul statului.
Dacă nu mă folosesc de spațiul de pe lângă bloc pot sa renunț la a mai face contract de concesiune mentionez ca am luat apartament prin licitație și mi sa cerut sa mă prezint la primărie pentru a trece contractul de pe vechiul proprietar pe mine este vreo o sansa sa nu mai fac acest contract de concesiune?

trandafir2 a scris:

1) Blocul nu are cum sa dispara in totalitate pentru ca aprox 1/3 este fundatia, si da, proprietarii pun ban pe ban, daca-l au, si ridica blocul, de fapt altul mai trainic si mai frumos.
2) Nu se poate evalua "care sunt șansele ca sa se modifice procentajele sau sa se anuleze aceste hotărâri" nici daca am sti cine va castiga alegerile viitoare.
3) In principiu nu se poate cumpara, insa pentru un raspuns corect ar trebui vazut exact care este situatia juridica a terenului. (insa au fost multe situatii cand terenul s-a atribuit prin ordin de prefect)
4) Nu trebuie sa va faceti griji, oricum blocul in discutie nu este vechi, deci va sta mult si bine in picioare.