avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Activitate cristicic

Activitate cristicic

Buna ziua,
Mama a ramas vaduva, apoi s-a recasatorit. Inainte de a se recasatori, si-a cumparat pe numele ei un apartament. Dupa casatorie, a trecut apartamentul si pe numele actualului sot.
Acum, dupa cativa ani buni, au inceput sa-si separe bunurile de comun acord ca sa nu fie probleme la batranete.
Printre altele, mama si-a trecut din nou apartamentul doar pe numele ei, iar acum vrea sa-l lase pe numele meu si al fratelui. Eu i-am sugerat sa faca mostenire, iar peste ani, cand nu va mai fi printre noi, atunci cu actul de mostenire o sa-l impartim eu cu fratele.Mama zice ca poate sa faca donatie si sa ni-l doneze noua imediat.

Va rog sa-mi spuneti care e cea mai sigura cale pentru ea si pentru noi, urmasii: testamentul sau donatia?

Multumesc.
Buna ziua.

Am lucrat catva timp in America cu contract de munca. Am revenit in tara iar banii castigati in State i-am transferat in contul meu din tara. Intr-o zi mergand la banca sa-mi retrag din contul personal o anumita suma, mi s-a spus ca trebuie sa semnez un formular cum ca nu sunt cetateat american deoarece exista un acord FATCA intre europa si america prin care se urmareste sa nu se sustraga unele persoane de la plata impozitelor.
I-am spus doamnei respective ca nu sunt cetatean american dar a tot insistat sa semnez ceva contract si ca nu pot sa plec din banca daca nu semnez. Mi s-a dat un formular W-8BEN pentru a fi completat. Bineinteles ca nu l-am semnat si nici completat deoarece am spus ca trebuie sa-l studiez si sa ma informez.
Precizez ca toti banii din cont provin din State si pe care am platit taxe si impozite in America deoarece am lucrat legal si cu contract, si in fiecare an completam acolo un formular W4 daca nu ma insel pentru taxe,impozite,medical, etc.
Pe acest formular W8BEN apare la un anumit punct informatia ca nu trebuie complectat acest formular daca "sunteti beneficiarul care primeste compensatie pentru serviciile personale efectuate in SUA", si trebuie folosit formularul W4 (formular de taxe in America).
Trebuie sa platesc impozit pe acesti bani aici in romania, chiar daca am platit odata in america?
Trebuie sa completez acest formular W8BEN?

Multumesc
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca trebuie sa platesc sanatatea din urma. Mentionez ca nu am mai lucrat in romania din 2010. In tot acest timp am fost cu contract de munca in State. Am auzit ca daca nu esti cu plata la sanatate la zi, finantele iti pot bloca conturile. Trebuie mers la finante si platit din urma, pentru toti acesti ani? Este obligatoriu prin lege?
Va multumesc. O zi buna